‘Partimize saldırılar sonucu buradayız’

Post date:

Author:

Category:

Bursa’da HDP ve bileşenlerine yönelik yapılan operasyonları kapsamında gözaltına alınan 29 kişiden 15’i tutuklandı. HDP PM Üyesi Nadiye Gürbüz, gözaltında yaşadığı cinsel işkenceyi mahkemede anlatarak polislerden şikayetçi oldu ve “Partimize dönük siyasi bir saldırının sonucu bugün buradayız” dedi

Bursa’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il ve ilçe yöneticilerine yönelik operasyonunda gözaltına alınanlar bu sabah saatlerinde Bursa Adliyesine getirildi. 7 Kasım günü gerçekleştirilen ev baskınları sonucu gözaltına alınan 29 kişiden 15’i savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Nöbetçi mahkemeye sevkedilen HDP üyeleri Nadiye Gürbüz, Dilber Ak, Ramazan Koçtaş, Cüneyt Çıtanak, Mesut Karataş, Ercan Gökçe, Halit Bozbey, Fadime Çağlayan, Bülent Aslan, Abdülhadi Baburhan, Turgut Bingölbalı, İshak Tekin, ESP İl Başkanı Birol Göçmen ve ESP üyeleri Ufuk Köse ve Rıza Çimen tutuklandı.

HDP PM Üyesi Gürbüz mahkemede “Partimize dönük siyasi bir saldırının sonucu bugün buradayız. Bizi tutuklasanız bile HDP sokaklarda olmaya devam edecek” dedi. ESP İl Başkanı Göçmen, “Partimiz ESP, halkların özgürce yaşama iradesine dönük bu saldırıyı en önde göğüslemeye hazırdır” şeklinde konuştu.

Gürbüz, gözaltında yaşadığı işkenceyi Bursa 5. Sulh Ceza Hakimliği’nde anlattı. Gürbüz, zorla çıplak aramaya tabi tutulduğu, elbiselerinin polisler tarafından zorla çıkarıldığı ve kendisine cinsel işkence yapıldığını söyledi. İşkenceyi yapan polisleri görsem tanırdım diye konuşan Gürbüz, “Buna dışarıda bekleyen erkek görevliler de tanıktır ve bu durumdan sorumludur, tutanak tutulmasını istedim, tutanağın tutulduğunu söylediler ancak bana gösterilmedi. Bu olay bulunduğumuz gün nezarethaneye gelen doktorun raporuna da geçirilmiştir” diye vurguladı. Ayrıca ifadesinde HDP PM üyesi olarak katıldığı bütün demokratik eylemlerin “yasadışı” olarak gösterilmek istendiğini belirten Gürbüz, bir siyasetçi olarak çeşitli konulara ilişkin görüşlerini açıkladığını belirtti.

Gözaltına alınanlar hakkındaki soruşturma 2015 yılında gerçekleştirilen bir dava ile birleştirildi. Polis baskınları 7 Kasım günü gerçekleşirken, HDP eşbaşkanlar ve vekillerin tutuklanmasını protesto etmek için bir gün önce yapılan oturma eyleminde gözaltına alınan HDP Parti Meclisi Üyesi Nadiye Gürbüz, Azad İmal ve Şevkettin Havuz da soruşturma dosyasına dahil edilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR