Pazarcıklılar buluştu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pazarcık’ın 60 köyünden 60 üye ile 2006 yılında kurulan Pazarcık Kültür Merkezi 10’uncu yılını büyük bir coşkuyla kutladı. Şu an 170 üyesi bulunan kültür merkezinin amacı, Pazarcıklıların toplumsal sorunlarına çözüm olabilme, ulusal ve inançsal kimlikleri diasporada yaşatabilme. Kültür Merkezi’nde düzenli Alevilik üzerine derslerin yanı sıra halk oyunları için de kurslar düzenleniyor.

Kutlama gecesinde konuşan Pazarcık Kültür Merkezi Eşbaşkanı Aziz Uzpak’ın on yıllık çalışmaları değerlendirdi. Uzpak, “Biz halkımızın ulusal, inançsal, kültürel ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan bir dernek olarak faaliyet yürütüyoruz” dedi.

Bildik: Maraş’ı unutmadık

Uzpak’ın ardından Pir Hüseyin Bildik de Pazarcık Kültür Merkezi’nde Alevilik dersleri verdiğini söyledi. Bildik, Elif Ana, Ali Qutê ve bir çok ocağın çırasını yaktığını ifade ederek “Maraş katliamını yaşayan bizler, bize yapılanı unutmadık. Dersim’de mağaralarda yakılanlarla, Cizre’de bodrumlarda bizi yakanların zihniyeti aynı zihniyettir. Maraş’ta, Sivas’ta, Çorum’da, Gazi’de aynıdır” dedi. Pir Bildik konuşmasını bir Gulbang ile bitirdi.

“Pir Sultan’ın yoldaşları, dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” sözleriyle sözlerine başlayan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, bugün Kürdistan’da yaşananların, Yezitlerin Kerbela’da Hüseyin’e yaşattıklarını aratmadığını dile getirdi.  Toğrul, “Bugün aynı Yezitler, maalesef topraklarımızda bize karşı bir savaş açmış durumda. Kentlerimizi yerle bir ettiler, gençlerimizi diri diri bodrumlarda yaktılar. Ama Mehmet Tunçların mücadelesini anlamamak, onun destansı büyüklüğünü görmemek, Kürdistan’da olan biteni anlamamak olur” dedi.

‘Biz hem Kürt’üz hem Aleviyiz’

Terolar köyünde çetelerin yerleştirileceği kampı da hatırlatan Toğrul “Pazarcık topraklarının özgün bir yapısı var. O toprakları insansızlaştırmaya çalışıyorlar. O topraklarda bizim geçmişimiz, anılarımız var” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda Kürt Alevilere ‘Kürt müsün Alevi misin’ sorusunu hatırlatan Toğrul, ne Kürtlüğümüzden nede Aleviliğimizden vazgeçeriz. Biz hem Kürt’üz hem Aleviz”  vurgusunda bulundu.

‘Devletin Alevilere tahammülü yok’

Maraş Girişimi Eşbaşkanı Elif Sonzamancı ise Türk devletini faşist politikasına ve Terolar’da yaşananlara dikkat çekti. Kendisinin bir basın emekçisi olduğunu belirten Sonzamancı, basının susturulmasının toplum bilincini yok etmeyi amaçladığını, kapatılan televizyonlar arasında bulunan TV 10’un Alevilerin kendilerini ifade etmede ve kendi kültürlerini yaşatmada önemli bir rolünün olduğunu, televizyonun kapatılmasının Alevi inancına bir saldırı olarak algılanması gerektiğini söyledi.

Maraş Girişimi aktivisti Mehmet Demir ise, Terolar’da yapılan kampın Kürt Kızılbaşların yaşadığı yerlerde demografik yapının değiştirilmesinin bir politik yansıması olduğunu, yeni bir Arap kemeri oluşturarak bölgede yaşayanların göçertildiğini belirtti.

Etkinlikte bir konuşma yapan Sol Parti Mainz Başkanı Tupac Orellana HDP’yi seçim zamanında gidip yakında tanıma fırsatı bulduğunu ve HDP’ye yoğun saldırıların olduğunu, bu saldırılara karşı güçlü bir dayanışma ile direnilmesi gerektiğini dile getirdi.

Etkinliğin kültür programında Ozan Emekçi, Fırat Bender, Özkan Ak ve Grup Seyran, davul-zurna ekibi ve Pazarcık Kültür Merkezi halk oyunları ekibi sahne aldı.

ŞAHİN BOZLAR / MAİNZ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR