PEN: Nedim Türfent derhal serbest bırakılmalı

0
154

Uluslararası PEN, tutuklu bulunan ve yarın 2’nci duruşması görülecek kapatılan DİHA muhabiri Nedim Türfen’tin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını istedi.

Uluslararası PEN 15 aydır tutuklu bulunan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfen’tin yarın görülecek 2’nci duruşması öncesi yazılı açıklama yaptı.

Uluslararası PEN açıklamasında, “2016 yılının Temmuz ayından beri 21’i daha önce tutuklanmış olan en az 36 Kürt gazeteci tutuklandı. Tutuklanan gazetecilerden biri de bir yılı aşkın süredir tecritte olan, işkence ve insanlık dışı koşullarda onur kırıcı cezalandırmalara maruz kalan Gazeteci Nedim Türfent. Türfent, sosyal medya paylaşımları ve haberleri nedeniyle ‘terör örgütü üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ ile suçlanıyor. 14 Haziran 2017’de görülen mahkemede bir düzineden fazla tanık Türfent’e karşı verdikleri ifadelerin işkence altında verildiğini söyledi. Bir sonraki duruşmasının 9 Ağustos 2017’de gerçekleşmesi bekleniyor. PEN International Nedim’in derhal koşulsuz serbest bırakılması çağrısı yapıyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜRFENT’İN YANINDAYIZ’

Açıklama yapan PEN’in Hapishanedeki Yazarlar Komitesi’nin Başkanı Salil Tripathi ise, “Baskının derecesi çok şiddetli; akıla, mantığa, meydan okuyor ve tüm normları ihlal ediyor. Biz Nedim Türfent’in yanındayız. Yalnızca işini yaptığı için Türkiye’de ve Kürt bölgesinde tüm tutuklu gazeteci ve yazarlar bir an önce serbest bırakılmalılar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here