Pentagon: Olası harekata destek vermiyoruz

0
222

Yazılı bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı, “Pentagon’un olası bir harekata destek vermediği, tek taraflı adımların Türkiye için risk içerdiği ve harekat düzenlenmesi halinde binlerce IŞİD savaşçısından Türkiye’nin sorumlu olduğu” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada şunlar belirtildi: “Savunma Bakanlığı -tıpkı Başkan gibi- şunu Türkiye’ye açıkça iletti ki, biz Kuzey Suriye’de bir Türk operasyonunu desteklemiyoruz. ABD Silahlı Kuvvetleri bu tür bir operasyonu desteklemeyecektir veya buna müdahil olmayacaktır.

Savunma Bakanlığı içinde ve Türk ordusuyla yapılan görüşmelerde şunu sürekli olarak vurguladık; bu bölgede güvenliği sağlamanın en iyi yolu koordinasyon ve işbirliğidir. Savunma Bakanı Esper ve Genelkurmay Başkanı Milley, Türk mevkidaşlarına, tek taraflı adımın Türkiye için riskler yarattığını iletti. Başkan’ın da söylediği gibi, ABD liderliğinde yakalanan binlerce IŞİD savaşçısından Avrupa uluslarının ve diğerlerinin yanı sıra Türkiye sorumlu olacak. Potansiyel aldımların Türkiye, bölge ve bölgenin ötesi için taşıdığı olası istikrarsızlaşıtırıcı sonuçları Türkiye’ye iletmek için NATO ve Koalisyon ortaklarımızla birlikte çalışacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here