Peşmerge’ye ek silah yardımı yapılmayacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Önerdiğimiz linkler BM: Suriye ve Türkiye’ye 100 bin sığınmacı gelebilir Ankara’da Musul şaşkınlığı

Ankara, Irak Başbakanı El-İbadi’nin büyük Musul operasyonunun başladığını duyuran açıklamasının şaşkınlığını yaşıyor. Türkiye herhangi bir aşamada operasyona dahil olacak mı? Uzmanlar DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı. (17.10.2016)

Almanya’dan Musul operasyonuna destek

Alman ordusunun Kuzey Irak’taki Kürt gruplarına verdiği silahlı eğitimin kapsamı genişletiliyor. Musul’u IŞİD’den kurtarılmasının yüksek can kaybına ve bir milyon kişinin kaçmasına yol açabileceği belirtiliyor. (23.09.2016)

AB Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Lüksemburg’da bulunan Almanya Dışişleri Frank-Walter Steinmeier Musul operasyonuna ilişkin açıklamada bulundu. Steinmeier, Musul operasyonunun “çok kompleks ve zor bir görev” olduğunu söyledi. Almanya’nın Musul’un IŞİD’den kurtarılması için gösterilen çabaların tamamen arkasında olduğunu kaydeden Steinmeier, “Musul’un kurtarılması, Irak’ta IŞİD ile mücadelede bir dönüm noktası olacaktır ve Irak’ın istikrarı için yeni bir şans doğuracaktır” diye konuştu.

Almanya Dışişleri bakanı uluslararası topluluğa, bölgenin yeniden yapılandırılması için planlama çalışmalarına bir an önce başlanması çağrısında bulundu.

Luxemburg Steinmeier beim EU Außenministertreffen (Getty Images/AFP/J. Thys)

Almanya Dışişleri Frank-Walter Steinmeier

Savunma Bakanlığı: Peşmergeye ek silah sevkiyatı planlanmıyor

Bununla birlikte Almanya Savunma Bakanlığı tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada hâlihazırda Peşmerge güçlerine ek silah sevkiyatı yapılmasının öngörülmediği bildirildi. Alman ordusunun Kürtlerle sürekli istişare içerisinde olduğunu belirten Federal Savunma Bakanlığı Sözcüsü “Şu an ek sevkiyat düşünmüyoruz” diye konuştu.

Musul’a yönelik başlatılan operasyona yaklaşık 4 bin Peşmerge de destek veriyor. Almanya yaklaşık 2 yıldır silah ve mühimmat göndererek Peşmerge güçlerini IŞİD ile mücadelede destekliyor. Alman hükümeti, 2015 yılından bu yana Irak hükümetine de kask, maske ve tıbbi yardım malzemeleri ile destek veriyor. Almanya’nın Peşmerge güçleri ve Bağdat hükümetine yaptığı yardımın yılsonuna kadar 90 milyon euroyu bulacağı belirtiliyor.

Almanya ayrıca Irak’ın Erbil kentinde görevli yaklaşık 120 Alman askeri, İtalyan, Hollandalı, İngiliz, Macar ve Türk askerleriyle birlikte IŞİD’e karşı mücadele kapsamında askeri eğitim hizmeti de veriyor.

©Deutsche Welle Türkçe

 

Reuters/dpa, BD/GA

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR