Pir Ali Haydar Cilasun’nun anısına

Post date:

Author:

Category:

ALİ MATUR

Onunla ilk kez 1994 Yılı’n son aylarında Basel’de yapılan Kürdistan Aleviler Birliği Halk Toplantısında görüşüp kısa Sohbet eylemiştik. 1995 Yılı nisan ayında Lahey`de kuruluşunu ilan eden Sürgünde Kürt Parlamentosunda (PKDW) tekrar buluştuk. İkimizde Parlamento`nun üyeliği şerefine nail olmuştuk. O dönem 70`li yaşlarda olmasına rağmen en belirgin yani dinamik, asi, kararlı ve mücadeleci olmasıydı. Ancak yılların acılarını, hüznünü ve kederini omuzlarına yükleyen faşist TC sistemine karşı kendisini tarihsel, sanatsal, kültürel ve genel bilgi bağlamında müthiş donatarak onurlu bir duruşun yılmaz mücadelecisi idi.

Sonraki yıllarda hem Sürgünde Kürdistan Parlamento`su ve hem de Alevi Cemlerinde sürekli bir birlikteliğimiz oldu. Gerek Parlamento döneminde gerek Kürdistan Ulusal Kongresi KNK döneminde kıvrak zekâsıyla, esprileriyle ve hazır cevaplarıyla en renkli sima olmuştu. -Hakkini inkâr etmeyelim Asi inatçı ve İkrarı kaviydi, hele bazen kızdığında bir üçlemesi vardı ki dik geldim dik yaşadım dik ölürüm ve öylede oldu.-

Özellikle Abdurrahman Dürre ile esprili diyaloglarındaki iki kişilik tiyatroyu hiç bir arkadaş kaçırmazdı. 1995 Yılında Misafirimiz olmuştu Basel’de. Cem yürütülecek ancak Cem’in Zakir’i yoktu Zakir arayışına girmişlerdi. Eşim Fatma “Piro niye Zakir arıyorsunuz, Ali o isi çok iyi yürütür” dedi, heybetli bir bakış ve bağırarak seni ihanetçi ilan ederim yoluna ve bağlamasına ihanet eden adam olarak ilan ederim” dedi. “Tamam, Piro Seninle posta otururum“ dedim. Ondan sonra birlikte çok Cem yürüttük, çok Aşkı Muhabbetimiz oldu. Unutulmaz anılarımız oldu. Birlikte çok yolculuğumuz ve Yoldaşlığımız oldu. Aramızdaki yaş farkını kültürel donanımı ve duruşu ile dengeleye biliyordu. Ondan çok şey öğrendik, aslında o her insana öğretmek istiyordu. Hemen diyalog kurar, muhabbeti derinleştirirdi.

Sevgili Pirom son yıllarda vefasızlık ve kadir bilmezlik edip halini ahvalini soramadık. Bizleri af eyleyesin. Seni Saygı ve özlemle Anıyoruz ve seni çok özleyeceğiz.

Can Pirom, mekânın bütün insanlığın kalbi olsun. Toprağın, suyun pir û pak olsun…


 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR