Pir Celal Fırat’tan birlik mesajı

Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat, 2016’nın karanlıklarla dolu, karamsar, kan, gözyaşı, nefreti içine alan bir yıl olarak gördüğünü söyledi.

Pir Celal Fırat, “2016 yılını bütün halklar, topluluklar açısından kayıp bir yıl olarak görüyorum. Keşke böyle bir yıl olmasaydı . İnsanlar çok acılar çekti, yürekleri çok yandı. Çocuklarını buz dolaplarında bekleten anneleri, patlayan bombaları gördük. kan revan içerisinde bir yıldı” diye konuştu.

“ACILARDAN DERS ALARAK YARINIMIZI ŞEKİLLENDİRMELİYİZ”

Fırat konuşmasında, “Hz. Ali’nin güzel bir sözü var. Geçmişinden ders almayan topluluklar yarınını şekillendiremez. Bu öğretiyle acılardan ders alarak, yarınımızı daha güzel şekillendirerek birlikte olmalıyız” dedi.

Yeni yıl için iyi dilek temennisinde bulunan Pir Fırat, “2017 yılı herkesin sorunlarının, sıkıntılarının çözüm bulduğu, muhabbetlerin yapıldığı, herkesin birbirine seni seviyorum diyebildiği bir yılı diliyorum” dedi.

‘BİRLİKLTELİK MESAJI’

Yeni yılda sorunlarımızın çözüm bulabilmesi için, bireyler, Alevi Pirleri, Alevi Kurumları olarak ‘El ele el hakka’ ilkesi çerçevesinde hak mahkemesinde, halkın önünde, birlik ve bütünlüğümüzü sağlamak zorundayız” diye konuştu.

Pir Celal Fırat şunları kaydetti:

“Alevi, Sünni, Ermeni, Türk, Kürt, Çerkez inanan inanmayan herkesin gür bir şekilde şunu söylemesi lazım: Biz insanız, insan olma vasıflarımızı yitirmememiz lazım. İnsana dair bütün sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Sevgi çerçevesinde güzel bir şekilde birbirimizle yaşamalıyız diyebilmeliyiz.”  (S.A)

EN SON EKLENENLER