Pir Celal Tar: Birlik olmazsak, çocuklarımız da çeker

Post date:

Author:

Category:

AİHM’in kararlarına rağmen Türkiye’nin zorunlu din derslerinde ısrar etmesini Pir Celal Tar değerlendirdi. Tar, “Eğitimde birlik olup sesimizi yükseltelim, yoksa çocuklarımız da bizim gibi çeker” dedi. 

“Din dersi meselesinde adam açık açık “yavaş yavaş sizi alıştıracağız” diyor” diyen Tar, “Düşünebiliyor musunuz 16 kez Milli Eğitim şurasının kuralları değişmiş” dedi.

“BİRLİKTE YÜRÜYELİM”

Bir takım beklentilerinin olduğunu söyleyen Pir Tar, “Bireysel olarak bağırıp çağırabiliriz, fakat toplumsal olarak bir sesimiz yok” dedi. Bütün federasyonlara çağrıda bulunan Pir Celal Tar, “Bir araya gelin, birlikte yürüyelim, birlikte karar alalım. Çünkü birlikte verilen kararlar geçerlidir” dedi.

Eğitim sistemini değerlendiren Pir Tar, “Bizi ekonomide, inançta, sosyal ve kültürel alanda sömürmüşler. Yani bizim iş gücümüzü tamamen sömürmüşler. Adamlar oyun üzerine oyun oynuyor bizimkiler de birbirine düşüyor” diye konuştu.

“DEDE TALİPTEN KORKAR OLMUŞ”

İnancın kendisini sürdürürken yaşadığı zorluklara da değinen Tar “Eskiden herkes dedelerden korkardı şimdi dedeler taliplerden korkmaya başlamış. Biz şimdi kendi taliplerimizden korkuyoruz. Cem oluyor, cemaat oluyor bir doluluk oluyor mu, olmaz. Neden kimseyi tanımıyorsun. Metropollerde cem bağlıyorsun hiç tanımadığın adam geliyor, musahibi var mı, ikrarı var mı, zina mı işlemiş, yol düşkünü mü, adam mı öldürmüş, hırsızlık mı yapmış? Hiçbir şey bilinmiyor, kimseye bir şey soramıyorsun. Sorduğun zaman da birisi çıksa dese ki işte bu adam böyledir. Onu sorguya aldığın zaman adam “git ulan sen kimsin beni yargılıyorsun?” derse söyleyecek bir şeyimiz olmaz” dedi.

Beraberlik çağrısı yapan Pir Celal Tar, “Gelsinler hep beraber eğitim konusunda birlik olalım. Şuana kadar hep itilmişiz, kakılmışız ama toplum içerisinden ayrılmamışız, o birliği sağlamak için bir çaba harcamışız. O sebeple eğitimde birlik olursak çocuklarımız da belki kurtulur. Ama olmazsa bizim çektiğimiz gibi çocuklarımızda çeker” diye belirtti.

 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR