Pir Celel Fırat : Evet çıksa da hayır çıksa da Aleviler ezilecekti

Post date:

Author:

Category:

Başkanlığı öngören Anayasa değişikliğinin oylandığı referandumun sonucuna ilişkin Alevinet’e konuşan Pir Celal Fırat, “Evet çıksa da Hayır çıksa da Aleviler ezilecekti” dedi.

16 Nisan günü yapılan referandumda yaşanan ihlalleri ve ortaya çıkan sonucu Gerip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat Alevinet’e değerlendirdi. Alevilerin yüzde 99,9 hayır dediğini belirten Fırat, Aleviler açısından bakıldığında evet çıksa da hayır çıksa da ezileceklerini ancak hayır çıksaydı Türkiye’de bir bahar havası esebilirdi yorumunda bulundu. Fırat, referandumda insanlara baskı yapıldığını söyelerek,  “Bizim çevremizde kime sorsak hayır dediğini söylüyor, kim evet demiş ben bilmiyorum. Tabi bu süreçten sonra gelişecek olaylar, hükümetin söylemleri  “Atı alan Üsküdar’ı geçti gibi baskıların kabul gördüğü gibi bir izlenim yarartı. YSK, Anayasa Mahkemesi olsun tamamen bir kişinin ağzına bakıyor. Bizim açımızdan baktığımızda referandum bir bahar havası estirebilirdi ancak bu mümkün olmadı. Fakat hayır cephesinin aldığı oranı gerçekten ciddi bir rakam. Bu kadar evet propagandasının yapıldığı şartlarda, hayırın bu kadar güçlü olması iyi anlatılırsa bu durumda fırsata çevrilebilir” dedi.

Şuan Türkiye’de ekomik sıkıntıya dikkat çeken Fırat, hayır cephesinin doğru bir politika uygulaması sonucunda iyi sonuçların ortaya çıkacağını belirtti.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR