Pir Mehmet Yüksel: “Aleviler gücünü mazlumiyet ve masumiyetlerinden alır.”

Britanya Alevi Federasyonu’nun (BAF) bu yıl altıncısını düzenlediği Alevi Festivali kapsamında Pazar günü Nothingam’da düzenlenen etkinliğe katılan Pir Mehmet Yüksel kısa bir konuşma yaptı.

Nothingam Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe, Britanya’daki diğer Alevi kurum temsilcileri ve Türkiye’den gelen sanatçılar da katıldı. Pir Mehmet Yüksel ve Türkiye’den gelen Muharrem Temiz Dede’nin çerağ/delil uyarmasıyla başlayan etkinlikte BAF Başkanı İsrafil Erbil ve diğer cemevleri yöneticileri kısa konuşmalarla birliğe vurgu yaparak, Nothingam’da yaşayan canları ve emeklerini selamladılar.

Nothingam Cemevi’nin Semah ekibinin döndüğü semahlar ve gülbangın ardından sahne alan sanatçı Mustafa Kılçık, deyiş ve nefesler seslendirdi. Daha sonra sahneye Muharrem Temiz Dede ile birlikte çıkan Mehmet Yüksel Dede, Muharrem Temiz’e hoş geldiniz diyerek yola sunduğu katkı ve hizmetlerinden ötürü teşekkür etti. Mehmet Yüksel Dede Britanya ve Avrupa’da hizmet için yola çıkan canların çaba ve hizmetlerinden dolayı önlerinde saygıyla edildiğini belirtti. Alevi canların dünya ve Türkiye’de yaşanan olumsuz gelişmelerden hareketle bazen umutsuzluğa kapıldıklarını, yola, inanca ve değerlere herkesin yeterince sahip çıkmadığı endişelerini dile getirdiklerini ifade eden Mehmet Yüksel Dede, “Önemli olan nicelik değil niteliktir. Kurumsal çalışmalar çok önemli ve her yerde bu çalışma ve çabalar az sayıda iyi niyetli ve özverili canlarımızın sırtında yürüyor. Sayıca az da olsak, dediklerimizin ve yaptıklarımızın doğru olmasıdır asıl önemli olan. Unutmayalım ki Şah-ı Kerbala Hüseyin tek başına büyük bir orduya ve güçlü bir zalime karşı durdu ve bu duruş hala hepimize delil ve örnek oluyor. Tıpkı Hüseyin gibi Alevilerin ve Aleviliğin gücü de masumiyet ve mazlumiyetinden geliyor. Ve bu güç sözümüzün, özümüzün, duruşumuzun doğruluğundan kaynaklanıyor” dedi.

Sayısal kalabalıklardan ziyade, asıl yapılan çalışma ve hizmetlerin niteliğinin önemli olduğunu hatırlatan Pir Mehmet Yüksel, Alevi yolunun gereği olan marifetli, kemaletli, muhabbetli ve güzel çalışmaların mutlaka karşılığını bulacağını ekleyerek, kadın ve gençlik örgütlenmesiyle kurumsallaşma çalışmalarının çok önemli olduğunu ve sahiplenilmesi gerektiğini belirtti.

24 Nisan’da Cambridge Üniversitesi’nde düzenlenen Semah ve Alevilik etkinliğiyle başlayan Britanya 6. Alevi Festivali, değişik etkinliklerle devam ederek 12 Haziran Pazar günü Londra’da gerçekleşecek Park Festivali’nin ardından Sheffield ve Leicester’da düzenlenecek pikniklerle son bulacak.

mehemt-yuksel-ingiltere-alevi-festivali-2

EN SON EKLENENLER