Pir Rıza Yağmur ile Söyleyiş

alevi_dernegi_acilisToulouse Demokratik Alevi Derneği’nin 27 Nisan günü açılışı yapıldı. Alevi derneğinin açılışına katılan Pir Rıza Yağmur ile sizler için görüştük.
Pir Rıza Yağmur ile yaptığımız söyleyişi sizlere sunuyoruz;

Merhaba sayın pirim hosgeldiniz.

-:Bugün Toulouse şehrinde Alevi canlarımızın birliği ve beraberliğini sağlamak için demokratik alevi derneğinin açılışında bulunuyorsunuz. Açılış etkinliğine ilişkin düşüncelerinizi alabilirmiyiz?

Pir Rıza Yağmur: Yoğun ve saygılı bir toplum gördüm; sol grupların eleştirisiyle karsılaştım. Solun şu anki duruşu Kemalizm hizmet ediyor. Solu bu yanıyla eleştirdim çünkü biz dostlarımızı eleştiriyoruz. İttifak edebileceğimiz dost çevreleri eleştirmek hâkimizdir. Alevilik potansiyelinin önderliksiz olduğunun fakındalar ve onlara öncülük yapabilecek pirler bekliyorlar. Ve bunu da demokratik alevi fed bekliyorlar. Yani demokratik alevi fed Alevilere dayatılan asimilasyona karşı daha aktif daha yetkin bir mücadele vermesini bekliyorlar..

-:Avrupa’daki Alevilerin örgütlenmesine ilişkin neler söylemek istersiniz?

Pir Rıza Yağmur: Avrupa’daki alevi örgütlerin üst yönetici kadroları özgürlük hareketiyle yakınlaşma birlikte seçimlerde ittifak etmek isteyen kendi öncüleri fakat tabanda böyle bir ittifak henüz görülmüyor. Avrupa’daki alevi örgütlerin den beklentileri kendi tabanlarına iyi anlatılmalı bu sureci ki alevi tabanın birlikte hareket etmesi gerekiyor..

Türkiye’de yaşanılan barış surecine ilişkin neler söylemek istersiniz?

Pir Rıza Yağmur: yaşanan barış surecinde Alevilerin bulundukları her alanda barışın daha aktif savunmalıdırlar. Alevi Bektaşi Derneklerinin; Pir Sultan Abdal Derneklerinin; Mezopotamya Alevi Hareketinin ve Demokratik Alevi Hareketinin ve hata Cem Vakfının dâhil olmak üzere güçlerini birleştirmek zorundalar. HAKTAN yana tavır koymak zorundalar. Hak olan tarafta Kürtlerin haklarının verilmesidir ve bununla bağlantılı olarak Alevi cem evlerinin inanç yeri olarak kabul görmesi ve aleviler üzerindeki asimilasyon dalgasının def edilmesi için bahsettiğim alevi kurumlarının güçlerini dağıtmadan ortak bir söylemle bu surece yardımcı olabilirler.

Aleviler bu surecin neresinde olmalı ve destek nasıl vermeli?

Pir Rıza Yağmur: Kürdistan özgürlük hareketinin özgürleşmesiyle alevi inancının özgürleşmesi birbirine bir zincir gibi bağlıdırlar. Birinin kaybetmesi durumunda ötekide kaybedecektir. Yani Kürtler özgürlüğünü alırlarsa alevi inancı buna bağlı olarak özgürlüğünü alırlar. Kürtler kaybederse Alevilerde kaybeder..

Paris’te katledilen 3 bayan yoldaşımıza alevi kurumları yeterince sahip çıktımı ve ne gibi girişimlerde bulundular bu katliamın aydınlanmasında?

Pir Rıza Yağmur: Paris’te katledilen üç arkadaşımıza alevi kurum önderleri hepsi katıldılar. Fakat alevi kurumları olarak daha kitlesel katılmadı.. yapılması gereken alevi kurumlarının bütün Avrupa’da ve ülkede Fransız devletini sıkıştırmalı ve katilerin bulunmasını sağlanmalı.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Pir Rıza Yağmur: Ben teşekkür ediyorum iyi yayınlar diliyorum.

EN SON EKLENENLER