Pir Sultan Abdal Doğduğu Köyde Anıldı

Pir Sultan Abdal Kültür ve anma etkinliklerinin 23′üncüsü Sivas’ın Yıldızeli İlçesi, Banaz köyünde yapıldı. Etkinliğe katılan CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, “Madımak oteli aydınlanma müzesi olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” derken Alevi sivil toplum temsilcileri 2 Temmuz Madımak katliamın 19. yılı nedeniyle Sivas’ta yapılacak anma için çağrı yaptı.

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, İstanbul Banaz Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Ankara Banaz Köylüleri Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nin işbirliği ile gerçekleştirilen anma etkinliğine İstanbul, Ankara, Tokat, Çorum, Sivas ve ilçelerinden, çevre köylerden katılımın yoğun olduğu gözlendi. Etkinliğine Hacıbektaş Veli Postnişin Veliyettin Hürrem Ulusoy, CHP Sivas Millet Vekili Malik Ecder Özdemir, ABF Genel Başkanı Selahattin Özel, PSAKD Kemal Bülbül, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Emel Sungur ve çok sayıda Alevi sivil toplum örgüt temsilcisi ve yurttaşlar katıldı.

Topuzlu Baba mevkiinde kurbanlar kesilip, cem töreni yapıldı, deyişler eşliğinde semah dönüldü. Ayrıca Pir Sultan Abdal Tiyatrosu, PSAKD Tokat Şubesi Semah Ekibi gösteri yaptı. Aşık Deryani Şiir yarışmasının üçüncüsü gerçekleştirildi. Bu yılki anma etkinliğine Dertli Divani, Ali Ekber Eren, Berrin Sulari, Mercan Erzincan, Musa Eroğlu, Erkan Çanakçı, Gökhan Kılıç ile birlikte yirmi beş düzeyinde yöre da sanatçı katıldı.

Hacıbektaş Veli Postnişin Veliyettin Hürrem Ulusoy Aleviliğin yaşamasında ve yaşatılmasında Pir Sultan Abdal’ın anmasının önemli olduğunu, sahip çıkılması gerektiğini belirterek birlik beraberlik vurgusu yaptı. Son dönemlerde Aleviliğin yoğun bir asimilasyon sürecine ve saldırılara maruz kaldığının altını çizen Ulusoy 2 Temmuz Madımak katliamı anmasına katılım çağrısı yaparak “2 Temmuz Alevilerin bir vücut olması gereken önemli günlerden biridir” dedi.

Pir Sultan Abdal’ın kurulu düzene, haksızlığa, adaletsizliğe karşı baş kaldırışın, halk muhalefetinin önderi olduğunu belirten CHP Sivas Millet Vekili Malik Ecder Özdemir Madımak Otelinin müze olana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirttiği konuşmasında şu görüşlere yer verdi;

“Türkiye’de hukuksuzluğun, adaletsizliğin, haksızlığın ölçüsüzce yaygınlaştığı bir noktada Pir Sultan’ın bu gün de önemli bir yere sahiptir, önemli bir simgedir. Özel Yetkili Mahkemelerce hukuk ortadan kaldırıldı. 19 yıl önce 2 Temmuz’da Madımak Otelinde kitaplarını imzalayan, saz çalan, semah dönen 33 aydın, sanatçı yakılarak katledildi. Bu bir insanlık ayıbıdır, suçudur. Bu katliamın sorumluları yakalanıp bir türlü adalet önüne çıkarılamadığı gibi firari sanıklar zaman aşımından serbest kaldı. Türkiye’de insan haklarına inanan, demokrasiden yana olan tüm kesimlerin ortak talebi Madımak’ın müze yapılmasıydı ama yapılmadı. Aradan geçen 19 yıla rağmen sadece orada yanan canların yakınları değil, bu ülkede demokrasi ve insan haklarını savunan herkesin isteğine rağmen hala Madımak’ın müze yapılmamış olması insanlık ayıbıdır. Geçen yıl mecliste ilk kanun talebimiz Madımak’ın müze olmasıydı. Bu haklı talebi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Özdemir konuşmasının bir bölümünde de şu görüşlere yer verdi;

“Özel yetkili mahkemelerde AKP ile Fethullah Gülen’in bilek güreşi var. Türkiye’de artık hukuk dağıtılmıyor. Özel yetkili mahkemeler özellikle adaletsizliği artırıyor. Biz Pir Sultan geleneğinden gelen insanlar olarak buna karşı başkaldırının tam da zamanı diye düşünüyoruz. 2 Temmuz’da yeniden Sivas’ta olacağız. Meclisteki kavgamızı sürdüreceğiz. Madımak aydınlanma müzesi olana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Madımak’ı çözemeyen sayın başbakan şimdilerde Dersim’i gündeme getiriyor. Başbakanın amacı Dersim’de yaşananlar değil, oradan hareketle “Acaba Alevilerin gönlündeki Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini azaltabilir miyim” diyor. Ama yanılıyor. Tablo ne kadar karanlık olursa olsun bizim inancımız her türlü zulmü yenmeye muktedir olacaktır” dedi.

2 Temmiz çağrısı

AFB Genel Başkanı Selahattin Özel ise Pir Sultan Abdal yolunda birlik olma çağırısı yaptı. Özel, “Bedel ödeyeceğimiz kadar ödedik. Bundan sonra bedel ödememek için ne kadar güçlü olursak, bir olursak, bize ahlaksızlar saldıramaz, bizi katledemez” dedi. Etkinliğe katılan ve 2 Temmuz Olayları’nda yaşamını yitiren halk ozanı Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen de kendisinin de otelden yanıklarla kurtulduğunu belirterek, yakılarak yok edilemeyeceklerini göstermek için 2 Temmuz’da Madımak Oteli önünde buluşma çağrısı yaptı.

Etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül, Pir Sultan Abdal’ın yolundan gitmek için her yıl bu etkinlikleri düzenlediklerini belirterek birlik olma çağırısı yaptı. Çeşitli illerde yaşanan Alevi ailelerin yaşadığı evlerin kapılarının işaretlenmesi olayını değerlendiren Bülbül, “Bu dikkat edin tehdit ediliyorsunuz demek” dedi.

Etkinliğe katılanlara 2 Temmuz çağrısı da yapan Bülbül, “Türkiye’nin 4 bir yanından sel gibi akıp gelin, Madımak’ın önünde buluşalım. Çünkü Madımak halen yanıyor. Biz toplumsal barış ve eşit yurttaşlık istiyoruz. Kavga istemiyoruz, şiddet kullanmıyoruz, sadece haklarımızı istiyoruz. Bu ülkede yurttaşlar eşit olsun, birinin inancı diğerine egemen olmasın istiyoruz.” dedi.

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Emel Sungur ise etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti. Sungur “Sevgili canlar, ülkemiz ne yazık ki sivil bir darbe ile karşı karşıyadır. Yargı, üniversiteler, bürokrasi ve medya teslim alınmıştır. Hopa davası, Eğitim- Sen 4+4+4 eylemleri, Sivas Katliamı Zaman Aşımı Davası, kadına yönelik yeni yapılan onur kırıcı yasalar karşısında tepki gösteren toplumsal muhalefetin yapmış olduğu her demokratik eylemin karşısında halka saldıran sivil darbenin polisi vardır. Ülke topraklarında kendinden farklı düşünen ve konuşan herkesi hedef alan siyasi iktidar faşizmi aratmamaktadır. Bir olmak, iri olmak, diri olmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Herkese bu noktada görev düşmektedir” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER