Pirler Büyük Meclis toplantısından önemli mesajlar

ABF öncülüğünde Türkiye’deki tüm Alevi dedelerinin katılımı ve ikrarı ile kurulacak olan Alevi Bektaşi İnanç Meclisi’nin 6. Bölge toplantısı Amasya’da gerçekleşti. Toplantıda konuşan Kureyşan Ocağı Piri Hüseyin Güzelgül, “Çağın koşullarına göre gönülleri birlememiz gerekiyor” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) öncülüğünde Türkiye’de kurulacak olan Alevi Bektaşi İnanç Meclisi için yapılan bölge toplantılarının 6’cısı Amasya’da yapıldı. Hamdullah Efendi Cemevi ve Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya ABF İnanç Meclisi Kurulu Pirleri Nurettin Aksoy, Kureyşan Ocağı Pirlerinden Hüseyin Güzelgül, ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Tokat, Amasya, Sivas, Çorum ve Samsun’dan Pirler, Analar, Zakirler katıldı. Cemevi’nde yapılan toplantıya kadınların yoğun ilgisi dikkat çekerken, toplantı Adıgüzel Dedenin okuduğu gülbang ile başladı.

Alevi Bektaşi örgütlenmesinde İnanç örgütlenmesinin önemli olduğuna vurgu yapan ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, “ Bu konuda Pirlere görev düşüyor. ABF olarak bu çalışmaların takipçisi ve destekçisi olacağız. İnanç Meclisi ile ilgili bütün örgütlenmeleri Pirlere bıraktık. Bizler ABF olarak Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesi ve siyasal mücadelesinde yer alacaklarını İnanç bölümü ile ilgili de üzerimize düşün görevi yapacağız” dedi.

“BÜTÜN OCAKLARLA  HAREKET EDERSEK AMACIMIZA ULAŞIRIZ”

Alevilerin yol erkanında eksikliklerin olduğunu belirten Pir Nurettin Aksoy, “Bu eksikliklerin giderilebilmesi için birlikte hareket edilmesi gerekiyor. Bu konuda dedelere, taliplere yol erkan yürütücülerine görev düşüyor” dedi.

İnanç komisyonunun neden kurulmasına ihtiyaç duyulduğuna değinen Aksoy, “Eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı mücadele edilmesi gerekiyor. Günümüz koşullarında Alevilik bunun gerisinde kalmamalıdır. Alevi yol erkanına göre bütün Ocaklar ve Dergahlar dahil edilerek bölgede yaşayan bütün Ocak zadelerle birlikte hareket ederek, bu konuda başarıya ve amacımıza ulaşabiliriz” dedi. Aksoy “El Birliğinde olursak bir Turna katarı oluşturabiliriz” diye konuştu.

“ÇAĞIN KOŞULLARINA GÖRE GÖNÜLLERİ BİRLEMEMİZ GEREKİYOR”

Alevilik yol erkanında yaşanan sıkıntılara değinen Kureyşan Ocağı Pirlerinden Hüseyin Güzelgül de, “Geçmişte ocaklar halinde örgütleniyorduk. Ama bugün el ele el hakka desturunun işlenmesinde sıkıntılar yaşanıyor. Bunun günümüz koşullarında yeniden oluşturulması gerekiyor” dedi.

Köyden kente göç ile birlikte dede talip ilişkisinde kopmalar olduğunu ifade eden Güzelgül, “Çağın koşullarına göre gönülleri birlememiz gerekiyor. Bu anlamda ‘İnanç Meclisinin’ kurulması bizler için fırsattır. Bu yolun temeli ikrardır. Birbirimize ikrar vererek Alevilik yol erkanını yaşatabilir, çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarabiliriz” dedi.

Toplantı zakirlerin deyişleriyle ve Adıgüzel Dede’nin okuduğu gülbangla sona erdi.

PİRHA – Mustafa Yüksel -Semra Acar / İSTANBUL

 

EN SON EKLENENLER