Piyasanın en iyisi TSK’nin şirketi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na ait askeri yazılım ve silah üreticisi Aselsan, piyasa değerine göre en büyük halka açık şirket oldu.

Borsada yılın en dikkat çeken ve gözde hisselerinden biri ordu için silah üreten ve teknoloji yatırımı yapan Aselsan, piyasa değeri bakımından en büyük halka açık şirket oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan şirket, yılbaşından bu yana yüzde 245 değer kazandı. Aselsan hisseleri gün içinde 45.62 lira ile zirveye ulaştı. Günün ilk yarısını yüzde 5,08 artışla 44.24 liradan kapatan şirketin piyasa değeri de 44.2 milyar lirayı aştı. Özelikle askeri yazılım üzerine çalışan şirket, 44 milyar lira piyasa değeri olan Garanti Bankası’nı geride bırakarak lider oldu. Piyasa değeri açısından Garanti Bankası’nı 43 milyar lira ile Koç Holding ve 39.4 milyar lira ile Akbank izledi.
KARI YÜZDE 214 ARTTI 
Aselsan net kârını üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla bir buçuk kat artırarak 389.1 milyon liraya yükseltti. Şirket ekim sonunda açıkladığı mali tablolarında, satış gelirlerini Temmuz – Eylül döneminde iki katta yakın artışla 2.1 milyar liraya çıktı. Yılın 9 ayında net kâr geçen yılın dokuz aylık dönemine göre yüzde 214 artarak 828.2 milyon liraya, satış gelirleri ise yüzde 167 artarak 3.4 milyar liraya çıktı.
Toplam satışların yüzde 86’sını oluşturan yurtiçi satışlar yılın dokuz aylık dönemine bakıldığında yüzde 61 artarak 2.9 milyar lira, yurtdışı satışlar yüzde 54 artışla 0.5 milyar lira oldu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR