Polis öldürdü, savcı ‘iyi hal’ çıkardı

Post date:

Author:

Category:

İstanbul Okmeydanı’nda bir yakınının cenazesini bekleyen Uğur Kurt’u öldüren Polis Sezgin K.’ya “iyi hal indirimi” de uygulanarak 12 bin 100 liralık adli para cezası verilmesine Kurt ailesi ve avukatları itiraz edecek.

Mahkeme kararını Evrensel’e değerlendiren Avukat Aslı Kazan, mahkeme heyetinin kararının hukuka aykırı olduğuna vurgu yaptı. Kazan, olayın oluş şekli, olay yeri görüntüleri, duruşmada dinlenen tanıkların ifadeleri ve sanığın amirlerinin “sıkma” şeklindeki bağırışlarına rağmen ateş açmasının olayın “olası kastla” işlendiğini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Kazan duruşma savcısının da bu yönde mütalaa vererek sanığın 20 ila 25 yıl arası hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep ettiğini hatırlattı. Ayrıca Polis Sezgin K.’nın polis olan babası E.K.’nin içinde bulunduğu ekibin olay yerine gelerek görüntüleri izlediği ve delillerin toplanma sürecine katıldığını belirten Kazan, E.K.’nin çalıştığı Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden olay yeri görüntülerinin karartılmış bir şekilde dosyaya gönderildiğini söyledi.

Kazan, heyetin olay yeri görüntülerini duruşmada izlemediğini ve sanığın da mazeret bildirmeksizin duruşmalara katılmadığını dile getirerek, “Mahkeme başkanı ve tüm üyeler yenidir. Duruşma sırasındaki iyi halinden ötürü indirim uyguladıkları sanığı ilk kez karşılarında gördüler. Bundan önceki oturumlarda sanık mazeretsiz duruşmalara katılmadı. Ama her nasılsa mahkeme başkanı ve üyeler duruşma sırasındaki iyi hali nedeniyle indirim uyguladılar” dedi. Kazan, karara itiraz edeceklerini ve istinaf yoluna gideceklerini söyledi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR