Polis ölümünde parmağı olan DAİŞ’lilere tahliye

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır’da 2 polisin yaşamını yitirdiği, 4 polisin de yaralandığı çatışmada öldürülen DAİŞ üyelerinin kaldıkları evi kiralayan, evde parmak izi ve ikametlerinde silah, dürbün, kütüklük ile sahte kimlik çıkan 3 sanık tahliye edildi.

Diyarbakır’da DAİŞ üyesi oldukları ve örgüte yardım ettikleri gerekçesiyle 3’ü tutuklu 18 kişi hakkında “Örgüte üye olma”, “Tehlikeli madde bulundurma” ve “Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet” suçlarından 15’şer yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 4’üncü duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Diyarbakır’da eylem hazırlığında oldukları belirtilen DAİŞ üyelerine yönelik 26 Ekim 2015’te Kayapınar ilçesinde kaldıkları eve yapılan baskında çıkan çatışmada Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı adlı özel harekat polisleri yaşamını yitirmiş 4 polis de yaralanmıştı. Çatışmada Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy adlı DAİŞ üyeleri öldürülmüştü. Çatışmanın ardından Diyarbakır’daki birçok eve yapılan baskında gözaltına alınan 18 kişiden 16’sı DAİŞ üyesi oldukları ve yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. Daha önce görülen 3 duruşmada 13 sanık tahliye edilmişti.

O EVDE PARMAK İZİ ÇIKTI

Antep L Tipi Cezaevi’nde olan Nihat Turan ve Mahmut Demirtaş SEGBİS bağlantısı sağlanamadığı için katılmadığı duruşmada, tutuklu sanık Mustafa Deniz hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan bazı sanıkların da katıldığı duruşmada avukatlar hazır bulundu. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada, savcı mütalaasını verdi. Savcı, tutuklu sanık Mahmut Demirtaş’ın Diyarbakır’daki DAİŞ’e ait hücre evlerinin kiraladığı, bu evlerin kiralandığına dair kodların bulunduğu hücresel dokümanların ele geçirildiği, bu evlerde parmak izinin tespit edildiği, ikametinde ve evinde yapılan aramada DAİŞ’in propagandasını içeren dokümanların bulunduğu belirtti. Savcı, mütalaada tutuklu sanık Nihat Turan’ın DAİŞ’in hücre evinde ele geçirilen eşyalarda parmak izinin tespit edildiği, evinde yapılan aramada özel yapım bel korsesi ele geçirildiğini kaydetti.

EVİNDE SİLAH, DÜRBÜN, KÜTÜKLÜK BULUNDU

Savcı diğer tutuklu sanık Mustafa Deniz hakkındaki mütalaasında ise DAİŞ’in hücre evinde parmak izinin çıktığını, hücre evinin kiralanması konusunda Mahmut Demirtaş ile telefon görüşmeleri yaptığı, üzerinde sahte kimlik taşıdığı, üzerinde sahte kimlik taşıması ve ikametinde yapılan aramada tabanca, dürbün ve kütüklük ele geçirildiğini vurguladı. Mahkeme, tutuklu sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediğini dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Savcı, davanın esası hakkında mütalaayı hazırlamak için dava dosyasını savcılığa verilmesini talep etti.

Mütalaaya karşı savunma yapan tutuklu sanık Mustafa Deniz, mütalaaya katılmadığını belirterek, tahliyesini talep etti. Sanık avukatları ise müvekkillerinin uzun süre tutuklu olduğunu, işledikleri iddia edilen suçun “örgüte yardım” olduğu ileri sürerek, müvekkillerinin tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak tahliyelerini talep etti.

HEPSİ TAHLİYE EDİLDİ

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mustafa Deniz’i üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle tahliye etti. Mahkeme, diğer tutuklu sanıklar Nihat Turan ve Mahmut Demirtaş ise tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alındığında, bu tarihten sonra tutukluluğun devamının ölçülü ve orantılı olmayacağı anlaşıldığı ve adli kontrol tedbirinin yeterli olacağı gerekçesiyle “adli kontrol” tedbiriyle tahliye etti.

Mahkeme, davadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı Ekim ayına erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR