Polis Şirnex halkının çadırlarını yıkmaya başladı

Post date:

Author:

Category:

Şirnex’te devlet güçleri tarafından evleri talan edilip yıkılan yurttaşlar kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlardan da polisler tarafından zorla çıkarılıyor

Şirnex’te (Şırnak) 14 Mart’ta ilan edilip, 9’uncu ayında süren “sokağa çıkma yasağı”yla başlayan yıkım ve talan nedeniyle kentin çevresine kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veren yurttaşları polis zorla çadırlardan çıkartıyor. Yurttaşların kendi imkanlarıyla TOKİ Konutları bölgesinde kurdukları çadırların etrafı bugün polis ve askerler tarafından ablukaya alındı. Zırhlı polis araçlarının yanı sıra TOMA’larla ailelerin yaşadığı çadırların etrafını saran polis ve askerler, ailelerden çadırları söküp gitmelerini istedi. Polis ve askerlere karşı çıkan ailelerin zorla çadırlardan çıkarılmaya başlandığı bildirildi.

‘Kerkük’e gidin’ tehdidi

Alanda bekleyiş sürerken, polis ve asker zorla halkın kurduğu çadırları yıkmaya başladı. Zırhlı araçları çadırların arasına getirerek halkı tehdit eden polisler ise “Nereye gidiyorsanız gidin, Irak’a Kerkük’e gidin bizi ilgilendirmiyor. Bu topraklarda bizim de hakkımız var, ya çıkarsınız ya da kepçe ile sizi zorla çıkarırız” diye ilginç tehditlerde bulundu.

sirnak-cadir-2

‘Kentin yüzde 80’i yıkılmış durumda’

Jin Haber Ajansı’na (JINHA) geçtiği habere göre, konuya ilişkin bilgi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Aycan İrmez, yaşananları şu sözlerle anlattı: “Şu anda Kumçatı çadır alanındayım. Burada 41 aile vardı. Ancak her biri kalabalık nüfuslu aileler. Tüm çadırlar yıkılıyor. Ailelerin gidecek hiçbir yeri yok. Zaten kentin yüzde 80’i yıkılmış durumda. Kente giriş hala yasak. İnsanlar bu çadırlara sığınmışlardı. Ancak şimdi bu da yok edildi. Bir yetkili ile görüştük, tüm çadırları kaldıracaklarını söyledi. Diğer köylerdeki çadırları da kaldırılıyorlar. Zorbalıktan başka bir şey değil ki bu. İnsanlar şimdi nerede kalacak? Hiçbir alternatif dahi sunulmuyor”

Önceki gece de Besta bölgesinde bulunan Xerbgêbesta (Dereler) köyünde çadır kuran ailelere, helikopterden ateş açılmıştı. Yaklaşık 30 kişinin yaşadığı çadırlarda şans eseri ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Kaynak: DİHA – JINHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR