Polisin saldırılarına rağmen vekiller ve halk direnmeye devam ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkın Amed Büyükşehir Belediyesi önünde bekleyişi sürerken, İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık’a, eylem sırasında polisler tarafından yerde sürüklenerek işkence yapıldı

Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarının gözaltına alınması ve belediye binasına yapılan baskını protesto etmek amacıyla yüzlerce yurttaş belediye önüne akın etti. Polisin bina çevresini abluka altına alması nedeniyle Lise Caddesi üzerinde toplanan kitleye polis saldırdı.

Tüm saldırılara rağmen halk direniyor

Saldırıya geçmeye hazırlanan polislerin önüne geçen Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Feleknas Uca, Besime Konca ve Ayşe Acar Başaran polis saldırdı. Vekillerin üzerine kalkan ve coplarla yürüyen polisler, Uca, Konca ve Başaran’ı darp etti. Polisler tarafından darp edilen Uca cop darbeleri nedeniyle fenalık geçirdi. Polisin kitleye tazyikli su ile müdahale etmesine rağmen Lise Caddesi’nden ayrılmayan yurttaşlar, “Direne direne kazanacağız” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıyor. Kitlenin sayısı her geçen dakika artıyor.

Halk Bağrıyanık’ı polislerin elinden aldı

Halkın yoğun katılımının olduğu eylemde kitle, kepenklere vurup gürültü çıkararak polisin saldırılarını protesto ediyor. Öğle saatlerinde kitleye saldıran polisler İmralı Heyeti ve Kongre Jinan Azadî (KJA) üyesi Ceylan Bağrıyanık’ın da yerlerde sürükleyerek darp etti. Bir grup polisin darp ettikten sonra sürükleyerek gözaltına almaya çalıştığı Bağrıyanık, araya giren milletvekilleri ve yurttaşlar tarafından polisin elinden kurtarıldı.

belediye-bagriyanik-uca

Gözaltılarla ilgili bilgi alınmadı

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuktan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eşbaşkanı Gülşen Özbek adliyeye giderek, belediye önünde gözaltına alınan yurttaşlarla ilgili bilgi aldı. Savcılık görüşmesinde, aralarında KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu 26 kişinin gözaltında olduğu, dosyada kısıtlama kararı olduğu için daha fazla bilgi verilemeyeceği bildirildi.

Savcının polis müdahalesine ilişkin ise yurttaşların “herhangi bir saldırıda bulunmadığı müddetçe” eylemlerini sürdürebileceğini söylediği öğrenildi.

Vekillere ikinci saldırı

Yurttaşları darp ederek gözaltına alan polis, HDP milletvekilleri Çağlar Demirel, Besime Konca, Leyla Birlik, Dirayet Taşdemir, Selma Irmak ve Ferhat Encu’nun etrafını sararak darp etti. Kalkan ve coplarla vekillere saldıran polislerin başındaki amirin, bir ara “Vekilleri de gözaltına alın” demesi dikkat çekti. Buradaki saldırıda 10 yurttaş gözaltına alınırken, kitlrnin bekleyişi sürüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR