Polisler üniversitede silahlarını göstere göstere dolaşıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

OHAL ile birlikte üniversitelerde baskıların arttığını ifade eden Mersin Üniversitesi öğrencileri, ‘Sivil polislerin üniversite içerisinde silahları görünür bir şekilde gezerek, öğrenciler üzerinde baskı ve korku oluşturmaya çalışılıyor’ denildi

Mersin Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği öğrencisi Ali Deniz Karahan, OHAL ile birlikte üniversitede baskıların arttığını söyledi. KHK’lerle hocalarının ihraç edildiğini hatırlatan Karahan, OHAL ile birlikte 170 öğrencinin uzaklaştırma cezası aldı. Üniversitede etkinlik yapmak bile mümkün değil. Arkadaşlarla toplandığımızda özel güvenlik ve sivil polislerin tacizine maruz kalıyoruz. Polis ve güvenlik ‘okulun huzurunu sağlamak’ gerekçesiyle toplanmamıza izin vermiyor. Hükümetin üniversitelerde “dindar ve kindar” bir nesil yetiştirilmeye çalıştığını” belirtti.

kolektifleşmelerden korkuluyor…

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri Bölümü öğrencisi Elif Çoban da, “Üniversitelerde laik, bilimsel ve özgür üniversite yaşamını savunan tüm öğrenciler üzerinde baskı oluşturulmaya çalışılmaktadır. OHAL ile birlikte üniversiteler abluka altına alınmış durumda. Muhalif, sol-sosyalist, yurtsever öğrenciler okul içinde sürekli polislerin takip ve tacizine maruz kalmaktadır. Sivil polislerin üniversite içerisinde silahları görünür bir şekilde gezerek, öğrenciler üzerinde baskı ve korku oluşturmaya çalışıyorlar. Üniversite içerisinde grup şeklinde oturan öğrencilerin özel güvenlik ya da sivil polisler tarafından taciz ediliyor. Bir şekilde öğrencilerin kolektifleşmelerinden korkulduğu için bir araya gelmeleri engellenmeye çalışılmakta. Bilimsel eğitimi savunan ve barıştan yana olan akademisyenlerin ihraç edilmesi ile birlikte eğitimin içinin boşaltıldı. Üniversitede iktidarın çıkarını gözeten akademi anlayışı hâkim. Akademisyenler ve öğrenciler bir şekilde taraf tutmaya zorlanıyor. Üniversitede var edilmeye çalışılan eğitim anlayışını sorgulamayan, biat eden bir nesil yetiştirmek amaçlanıyor” dedi.

Direnmeye devam edeceğiz

OHAL ile üniversiteden uzaklaştırma ve soruşturmaların arttığını ifade eden Sosyoloji Bölümü öğrencisi Ali Can Gümüş, kendi düşüncelerini savunmaya devam edeceklerini dile getirdi. Öğrencilerin özgürlük alanları olan üniversitelerin tekrar özgür olması için tüm öğrencilerin el ele vererek mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Gümüş, “Bize ne kadar soruşturma açarlarsa açsınlar biz özgür alanlarımız olan üniversiteler için direnmeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR