Polislere işlem yok… Beli kırılan avukata hapis istemi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 22 avukatın yargılandığı İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yedinci oturumu 30 Mart 2016’da görüldü. ÇHD’liler duruşma çıkışı İstanbul Adliyesi’nin C Kapısı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine merdivenlerde oturma eylemi yapan 22 avukat, “Devrimci avukatlar yargılanamaz / Halkın Hukuk Bürosu” yazılı pankart açıp slogan attı.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre polisin müdahalesi sırasında yere yığılan Avukat Zeycan Balcı Şimşek’in atılan tekmelerle beli kırıldı. Ambulansla hastaneye kaldırılan Balcı, suç duyurusunda bulundu. Ancak bu arada beş polis de müdahale sırasında ellerinden hafif şekilde yaralandıkları iddiasıyla şikayetçi oldu. İlk dava, Balcı ve dokuz arkadaşına açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, on avukata ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan iddianame düzenledi.

“OTURAN BİR İNSANIN BELİNİ KIRIYORSUN, HİÇBİR YAPTIRIMI YOK”

İddianamede, avukatların direndikleri ve bu sırada beş polisin yaralandığı ileri sürüldü. Balcı, polislerin tekmeleriyle belinin kırıldığını, 1.5 ay yatılı tedavi gördüğünü, buna rağmen iyileşmediğini savunarak, “İğne tedavisi ve fizik tedavi aldım. Doktor tavsiyesiyle aletli pilates önerdiler. Buna rağmen geçmiyor. Ağrım kronikleşti. Ayakkabıların ucu demirden olduğu için vura vura bütün kas ve kemikler parçalanmış. Kemikler kırılıp kasın içine girmişler ve kasları da parçalamışlar” dedi.

Polise aylardır işlem yapılmadığını vurgulayan Şimşek, “Hem Türk yargısının hem de siyasi konjonktürün bir sonucu bu. OHAL kapsamındaki haksız fiillerden ötürü tür cezasızlık geldi. Elimi bile kaldırmamıştım. Yalnızca oturuyordum. Oturan bir insanın belini kırıyorsun, hiçbir yaptırımı yok” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER