Prof. Dr. Yalçınkaya : Cem olun! Ölünüzü yerde bırakmayın

0
215

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıya ilişkin bir açıklama yayınladı. Yalçınkaya ‘Yüzlerce yıllık tarih öğretmediyse Hatun Ana öğretti! Ölüsüne sahip çıkamayan dirisine sahip çıkamaz, ölüsünü veren dirisini verir! Bir akşam açın kapılarınızı herkese, içi Hatun Analar için sızlayan herkese ve Hatun Ana gibi mezarsız, topraksız bırakılan herkes için, Kürt, Türk, Ermeni, trans, sahipsiz, kimliksiz… Mezarsız gömülen herkes için Cem tutun, Cem olun! Ölünüzü yerde bırakmayın” dedi.

Yalçınkaya’nın açıklaması şöyle:

“Bütün Alevilere, Alevi örgütlerine, dedelere, analara, babalara, halifelere, dedebabalara, şeyhlere, rayberlere, rehberlere, zakirlere, pirlere, anabacılara, anasultanlara, dikmelere, çıkmalara… Akla kim geliyorsa tümüne açık çağrımdır! Bu akşam, yetişmez derseniz yarın akşam, olmadı derseniz ertesi akşam, cemevlerinin, damevlerinin, meydanevlerinin, babadamların, hangahların, dergâhların, aklınıza neresi geliyorsa, nerede cem tutuluyorsa oranın kapılarını sonuna kadar açın!

Yüzlerce yıllık tarih öğretmediyse Hatun Ana öğretti! Ölüsüne sahip çıkamayan dirisine sahip çıkamaz, ölüsünü veren dirisini verir! Bir akşam açın kapılarınızı herkese, içi Hatun Analar için sızlayan herkese ve Hatun Ana gibi mezarsız, topraksız bırakılan herkes için, Kürt, Türk, Ermeni, trans, sahipsiz, kimliksiz… Mezarsız gömülen herkes için Cem tutun, Cem olun! Ölünüzü yerde bırakmayın. Madem ki onları ölülerimizi bir yerde gömdürmediler, öyleyse her yerde, her yere gömelim! Burada ve yurt dışında, tüm cemhanelerimizde, içi sızlayan herkesle… Yoksa bu yükü kaldıramayız! Bir akşam, aynı saatte, her yerde, Hatun Ana’nın ölü canının etrafında cem oluna! Ölülerimiz için değil, dirilerimiz için!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here