Protestoların hedefinde olan Erdoğan Cenevre’ye mi geliyor?

0
164

17 Aralık 2018 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen Mülteci İlişkin Küresel Mutabakat kapsamında, İsviçre ve BM iş birliğinde 1. Küresel Mülteci Formu düzenlenecek. 17 ve 18 Aralık 2019 tarihleri arasında BM Cenevre ofisinde gerçekleştirilecek forumda, mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerle iş birliğinin ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesi başta olmak üzere birçok konu ele alınacak.

Mülteci krizine karşı ülkeler arasında iş birliğinin sağlanmasına dönük çalışmaların ele alınacağı forumun temel hedefleri ise şu şekilde: “Mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler arasındaki yükü azaltmak, mültecilerin özerliğini güçlendirmek, mültecilerin güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlamak ve orada rahat yaşaması için mültecilerin geldiği ülkelerin koşullarının iyileştirilmesi.”

DEVLET BAŞKANLARI DÜZEYİNDE KATILIM OLACAK

BM yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra BM üyesi devletlerin devlet başkanları ve bakanlıkları düzeyinde katılımların olacağı 1. Küresel Mülteci Foruma, Suriyeli göçmenlere ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer alacağı öğrenildi.

120 ülkeden resmi düzeyde katılımların olacağı forumda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Devlet Başkanı Angela Merkel gibi önemli isimlerinde yer alması bekleniyor.

İSVİÇRE YÜKSEK GÜVENLİK İLAN ETTİ

16 Aralık itibariyle davetlilerin Cenevre’ye gelmesi beklenirken, İsviçre ise forumdan kaynaklı ülke genelinde hem hava hem de karada yüksek güvenlik önlemleri ilan etti.

ERDOĞAN GELİŞİ KRİZ YARATABİLİR!

BM ve İsviçreli yetkililer, güvenlik gerekçesiyle 2 günlük foruma devlet başkanları düzeyinde kimlerin katılacağını açıklamaktan kaçınırken, son dönemde uluslararası alandaki protestoların hedefinde olan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da davetliler arasında olması ülkede büyük tartışmalara ve krize neden olacak gibi duruyor.

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırıları ile birlikte İsviçre’deki birçok kesim günlerdir Türk devleri ve Erdoğan karşıtı gösteriler düzenliyor. Aynı zamanda Türk devletinin anti demokratik uygulamaları ve Kürtlere karşı ortaya koyduğu düşmanca tutum son dönemde İsviçre siyasetinin gündeminde.

Foruma devlet başkanları düzeyinde katılacaklara bilgi almak için görüştüğümüz BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHRC) yetkilileri bu konuda bilgi vermekten kaçındı. Öte yandan, İsviçre Dışişleri Bakanı İgnazio Cassiz, daha önce İsviçre basınına verdiği bir demeçte Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da forum katılacaklar arasında olacağını söylemişti.

PROGRAM

17 Aralık’ta BM Cenevre Ofisi’nde başlayacak olan 2 günlük forumun açılış konuşmasını İsviçre Dışişleri Bakanı İgnazio Cassiz ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi yapacak.

Açılış konuşmasının ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir sunumuyla devam edecek forumda ilk gününde Kosta Rica, Etiyopya, Almanya, Pakistan ve Türkiye’nin resmi devlet başkanlarının konuşma yapması bekleniyor.

Yapılacak konuşmaların ardından ise iki gün sürecek forumda, devlet temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla mülteci krizinin masaya yatırılması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here