PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Koluman: Fezleke Alevileri yok sayma mesajıdır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Sözcüsü Osman Baydemir hakkında cemevine yer tahsis ettiği için hazırlanan fezlekeye tepki gösteren PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, “Osman Baydemir Alevi hukukuna göre olması gerekeni yapmıştır. Fezleke Alevileri yok sayma mesajıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ne (PSAKD) cemevi olarak yer tahsis ettiği için hakkında “Görevi kötüye kullandı” suçlamasıyla fezleke hazırlandı. Fezlekeye gerekçe olarak ise tahsis protokolünde geçen “Bu protokolün uygulanması sırasında ortaya çıkacak uyuşmazlıklar öncelikle taraflarca Alevi inancının gereği olarak Cem’e gidilerek diyalogla çözülecektir” hükmü gösterildi. Yine söz konusu fezlekede, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Şubat 2012 tarihinde aldığı karar üzerine inşa edilen kültür evinin 10 yıllığına PSAKD’a tahsis edilmesine ilişkin dernek ile büyükşehir belediyesi arasında imzalanan protokolün 8’inci maddesinin, Anayasa’nın 2’inci maddesine aykırı olduğu iddiasıyla inceleme başlatıldı.

‘FEZLEKE ALEVİLERE VERİLMİŞ BİR MESAJDIR’

Baydemir hakkında hazırlanan fezlekeye konu olan PSAKD’nin Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, yaşananlara tepki gösterdi. Kararın siyasi olduğuna dikkat çeken Koluman, Baydemir hakkında hazırlanan fezlekenin kabul edilecek bir tarafının olamadığını ve kararın komik olduğunu söyledi. Koluman, “Baydemir hakkında düzenlenmiş fezleke aynı zamanda Alevilere verilmiş bir mesajdır. Alevileri yok saymanın farklı bir versiyonudur” dedi.

Fezlekede yer alan “Uyuşmazlıkların ceme götürülmesi laiklik ilkesine aykırı” ifadesine sert tepki gösteren Koluman, Alevilerin laiklik karşıtı gibi gösterilmeye çalışıldığını belirtti. Koluman, “Bu ülkede yıllardır laiklik mücadelesi veren Aleviler, sanki laiklik karşıtıymış gibi gösteriliyor. Alevilik hâkim olan bir inanç değil ve siyasal değil. Ya da devlet tarafından tanınmayan bir inanç. Peki nasıl oluyor da teokratik düzeni getirmeye çalışıyor. Teokrasi düzenden bahsedebilmeniz için bir kere dinin siyasete bulaşması ve hâkim olması lazım” diye konuştu.

‘İKTİDAR LAİKLİĞİ KENDİNE GÖRE TANIMLIYOR’

Siyasi iktidarın laikliği kendine göre tanımladığına vurgu yapan Koluman, Türkiye’de gerçek anlamda bir laikliğin yaşanmadığını, laikliğin ayaklar altına alındığını belirterek, AKP’nin laikliğe karşı tavrını fırsata çevirdiğini söyledi. “Eğer laikliği gerçekten savunuyorsanız, açarsınız Anayasa’nın 21’inci maddesini. Laikliği savunuyorsanız açarsınız Anayasa’nın 136’ınci maddesini” diye devam eden Koluman, “Yani siyasette bulaşmış olan Diyanet İşleri Bakanlığı’nın eylemleri laikliği aykırı sayılmıyor. Alevilerin Cem evi mi sayılıyor” diye tepki gösterdi.

‘BELEDİYENİN YAPTIĞI TAMAMEN YASALARA UYGUNDUR’

Osman Baydemir’in hakkında cemevine bina tahsisi nedeniyle açılan fezlekeyi kabul etmeyeceklerini sözlerine ekleyen Koluman, Baydemir’in yaptığı eylemin yurttaşlara eşit yaklaşımın bir gerekliliği olduğunu ifade etti. Koluman, şöyle devam etti: “Çünkü yerel yönetimlerin eşit hizmet verme hakkı vardır. Biz de orada farklı inanca mensup vatandaşlar olduğumuz için, tabii ki belediye hizmetlerinden yararlanma hakkımız vardır. Belediyenin yaptığı tamamen uluslararası sözleşmelere ve yasalara uygun bir fiili durumdur.”

‘BU TÜR UYGULAMALAR ACİZLİĞİN SON İFADESİDİR’

Koluman, konuya ilişkin önümüzdeki günlerde farklı eylemsellikler yapacaklarını belirterek, özellikle Baydemir’i sahiplenme noktasında ve Alevilere yönelik verilen mesajlara karşı açıklamalar yapacaklarını söyledi. Koluman ayrıca, yakın zamanda örgütlü mücadeleleri ile açıklama yapacaklarını kaydetti. Koluman, sözlerini şöyle tamamladı: Bu tür uygulamalar acizliğin son ifadesidir. Osman Baydemir zaten Alevi hukukuna göre olması gerekeni yapmıştır. Kanunen bu yasaklı olsa da toplumsal bir gerçeklik vardır. Bu toplumsal kararlılık AİHM kararı ile güvence altına alınmıştır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR