PSAKD Eğitim Sekreteri Songül Tunçdemir: Bu direniş hak ve hakikat mücadelesinin devamıdır

0
180

Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinin 74’üncü gününde konuşan Pir Sultan Abdal Derneği Eğitim Sekreteri Songül Tunçdemir, “Bu direniş Hüseyinlerin, Hallacı Mansurların, Nesimilerin, Şeyh Bedrettinlerin, Denizlerin, Mazlumların yürüttüğü hak ve hakikat mücadelesinin günümüzdeki devamıdır” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın işlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevinin 74’üncü gününde Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya destek amaçlı Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve Pir Sultan Abdal Derneği İstanbul Şubesi üyeleri katılırken, Gülmen ve Özakça tekerlekli sandalye ile alana getirildi.

KHK ile ihraç edilen emekçilerden olan Veli Saçılık, 194 gündür direndiklerini söyledi. Saçılık, her giden gününün Nuriye ve Semih’in canlarından gittiğini belirtti. İktidarın kendilerini kriminalize ederek “örgüt üyeleri” diye gösterip, seslerini kısmaya çalıştığını dile getiren Saçılık, “Bu ülkede kime ‘terörist’ demediler ki. Ali İsmail Korkmaz’a, Berkin Elvan’a. Onların bize ‘terörist’ demesi umumuzda bile değil, halkın nazarında hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur” diye konuştu.

Dişleri ve tırnaklarıyla elde ettikleri işlerini geri istediklerini söyleyen Saçılık, Semih ve Nuriye’nin somut bir adım atılmadan açlık grevi eylemini sonlandırmayacaklarını kaydetti.

‘BU DİRENİŞ ÖZGÜRLÜK DİRENİŞDİR’

Pir Sultan Abdal Derneği Eğitim Sekreteri Songül Tunçdemir, 6 Şubat’ta kendisinin de mesleğinden ihraç edildiğini aktararak, açlık grevi eylemi direnişinin sadece işlerini geri alma direnişi olmadığını belirtti. Tunçdemir, “Tıpkı Gezi Direnişi’nin 3-5 ağaç meselesinden ibaret olmadığı gibi. Bu direniş yıllardır savunduğumuz barış, demokrasi, özgürlük, laik, eşit yurttaşlık direnişidir. Direniş tekçi rejime kafa tutuştur. Bu direniş Hüseyinlerin, Hallacı Mansurların, Nesimilerin, Şeyh Bedrettinlerin, Denizlerin, Mazlumların yürüttüğü hak ve hakikat mücadelesinin günümüzdeki devamıdır” dedi.

Tunçdemir, “Er ya da geç kazanacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here