PSAKD: Hayır cephesi teslim olmamıştır

Post date:

Author:

Category:

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi 16 Nisan’da yapılan referanduma ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. “Hayır biz kazandık” denilen açıklamada, “Mücadelemize kaldığımız yerden daha fazla inatla ve umutla, yılgınlığa düşmeden devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı. 

16 Nisan referandumuna ilişkin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “AKP’nin rejim programının değişikliği için bizlere dayattığı referandum sonuçlarını değerlendirdiğimizde görülmüştür ki, ‘Hayır’ çalışması yürüten tüm sol, sosyalist, sosyal demokrat, yurtsever kesimlerinin ortaya koyduğu emekler karşılıksız kalmamıştır” denildi. OHAL koşullarında yürütülen referandumun meşru olmadığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde, OHAL koşullarının pençesinde referanduma gidilmiştir ve unutmamak gerekir ki, Evet kampanyası için devletin tüm imkanlarının seferber edildiği bu ortamda, gücünü emekçiliğinden, haklılığından ve meşru mücadele ruhundan alan Hayır cephesi teslim olmamıştır. Saray ittifakının bütün olanakları boşa düşmüştür ve seçimin ‘zaferi’ kursaklarında kalmıştır.
Referandum çalışmaları boyunca Alevi mahallelerine saldıran, sokak ortasında gençlerimizi katleden, dernek üye ve yöneticilerimizi tutuklayan, Kürt illerimizde katliamlar yapıp halkı zorla göçe zorlayan Saray ittifakı, bütün engelleme çabalarına rağmen, ülkemizin onurlu insanları dik duruşuyla Hayır’ı savunmuştur.

“YSK YÜRÜTÜLEN EMEĞİ YOK SAYMIŞTIR”

Egemenlerin televizyonlarında Hayır’a yönelik uygulanan sansür politikaları sadece Evet’çilere hizmet etmiştir. Kamu yararına yayın yapması gereken devlet televizyonları bile Hayır’a yayınlarında yer vermemiş,açık bir şekilde referandumda Evet’i savunmuştur. Referanduma tarihi bir katılım oranı sergilenmiş, yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımız sandık başında görevlerini yerine getirmiştir.Halkımızın bu duyarlılığına karşın mühürsüz oy pusulası ve zarflarını kabul eden YSK referanduma gölge düşürmüş ve halkımızın bu duyarlılığına karşın egemenlerden yana tarafını açıkça beyan etmiştir. Bağımsız bir kurum olma özelliğini yitirmiş olan YSK referandumda emek veren on binlerce sandık görevlisi insanların yürüttüğü emeği yok saymıştır.Sandıkta kazanamadıkları seçimleri ayak oyunlarıyla kazanmaya çalışanlar, halkımız karşında açıkça kaybetmişlerdir. Sandıktan anayasa değişikliğine karşı çıkan yüzde 49’luk irade bize göstermiştir ki, uygulanmaya başlayacak olan anayasa değişikliği, anayasaların temel özelliği olan toplumsal uzlaşı metni niteliğini göstermeyecektir.

“MÜCADELEYE KALDIĞI YERDEN DEVAM”

Zaten bu kadar usulsüzlüğün yapıldığı ve tarafsızlık ilkesine gölge düşürüldüğü bir referanduma dayandırılarak yapılacak anayasa değişilikliği, arzuladıkları tek adam iktidarının yönetim biçimi olduğunu biliyoruz. Bu güvenilmez koşullarda açıklanan referandum sonuçları açık ve net bir şekilde meşru değildir.Halkımızın yarısının kabul etmediği ve büyük şehirlerin kültürel ve politik birikimiyle birlikte başkanlığı reddetmesi, bu karanlık sistemi kabul etmeyeceğini göstermiştir. Bizleri karanlık günlere sürükleyenlere siz zalimlere boyun eğmeyeceğiz.Biz kazandık, bu ülkenin onurlu emekçileri, HAYIR çalışmasını canını dişine takan halklarımız kazanmıştır.Mücadelemize kaldığımız yerden daha fazla inatla ve umutla, yılgınlığa düşmeden devam edeceğiz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR