PSAKD Karabağlar Şube Başkanı Elif Bakır: Biat kültürümüz yoktur iyi bilsinler!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Darbe ve OHAL sonrası ülkede gelişen hak ihlalleri ve baskılar halklar üzerinde kendini hissettiriyor. KHK ile işten atılmalar, gözaltılar, açlık grevleri ve buna karşı gelişen muhalif duruş sesini yükseltmeye devam ediyor.

Son gelişmeler ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile gelişen baskılar Alevi toplumunda da tepkilere yol açmaya devam ediyor. PİRHA’ya konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Karabağlar Şube Başkanı Elif Bakır, “Alevileri ve muhalif olanları yok etmek istiyorlar ama bizde biat kültürü yoktur böyle bilsinler“ dedi.

MUHALİFLER BİAT ETSİN İSTİYORLAR”

Ülkede faşizmin çıtası yükseldi” diye sözlerine başlayan Elif Bakır, “Bu sistem aslında varolduğu sürece Alevi toplumunu ve kendini muhalif gören bütün toplumları yok etmeye çalışıyor. En son darbe girişiminden sonra yeni yasalarla meclisi boşalttı, çünkü direnen canlarımız vardı. Sonra kendine muhalif olan biz Alevilere, Kürtlere ‘ya biat edeceksiniz ya da yok olacaksınız’ diyor. Biat kültürü bizde yoktur bunu kendileri çok iyi bilir. İmam Hüseyin’in torunları, Pir Sultan’ların evlatlarıyız biz. İmam Hüseyin 70 kişiyle bir orduya biat etmeyen bir inançtan geliyor“ diye belirtti.

“TAHAMMÜL EDEMİYORLAR, ÇÜNKÜ KORKUYORLAR”

Türkiye’nin kaosa doğru gittiğini söyleyen Bakır, “Osmanlı ocakları vb. isimlerle silahla güçlendirilen bir faşizm tırmandırılıyor. Biz örgütlü bir toplumuz, örgütlü bir toplum yaratıyoruz. İnanç özgürlüğünü savunuyoruz. Her inancın kendini rengiyle var etmesini savunan bir inancız. Ama buna tahammül edilmeyen bir sistemde yaşıyoruz; çünkü korkuyorlar geleceği güzelleştireceğiz. Gelecek güzelleşecekse bu Alevi ve Kürt vatandaşlarla olacak. Bunun için tahammül edemiyorlar“ diye vurguladı.

“İNANCIMI, DİLİMİ YAŞAMAK İSTİYORUM

Yeni yasalarla muhalif kesimlerin sokağa çıkarılmak istenmediğine değinen Bakır, “Bir ülkede bir yılda 8000 kişi gözaltına alınıyorsa düşünecek çok şey vardır. Demek ki; seni sokağa çıkartmıyor, inancından ve dilinden soyutlayarak tek tip insan yaratmaya çalışıyor. Milliyetçi, ulusalcı ve islamcı tek tipi dayatıyor. Bizler bunu reddediyoruz, kabul etmeyeceğiz. Ben bir Alevi ve Kürt kadını olarak inancımı yaşamak, dilimi konuşmak istiyorum” dedi.
Alevi toplumunada 72 millete aynı nazarda bakıldığını belirten Bakır son olarak şunları belirti; “Herkesin kendini özgürce ifade etmesi gerektiğini savunuyoruz. İnsan yaşamını önemseyen bir inançtan geliyoruz. Ülkede gelişen bütün bu durumu reddediyoruz. Bu kirli savaşın bitmesini istiyoruz. Hiçbir insan ölmesin diyoruz” dedi.
Ersin ÖZGÜL / Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR