‘Putin, NATO’yu bölmeye çalışıyor’

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD’de 20 Ocak’ta Başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump’ın Savunma Bakanı adayı James Mattis’in Senato’daki onay süreci başladı. Mattis, Rusya’nın NATO’yu bölmeye çalıştığını kaydedip, “ABD’nin daha güçlü bir orduya ihtiyacı var” dedi.

“Putin, NATO’yu bölmek istiyor” diyen Mattis, yine de Moskova’yla işbirliğine kapıların açık tutulmasından yana olduğunu belirtti.

Mattis, “Bence şu anda en önemli şey, sayın Putin ile nasıl baş edeceğimiz gerçeğini tanıyıp onun NATO’yu bölmeye çalıştığını anlamamız. Buna göre diplomatik, ekonomik, askeri olmak üzere bütünlüklü adımlar atarız. Ve müttefiklerimizle kendimizi nerede korumamız zorunluysa orada NATO olarak adımlar atarız” diye konuştu. NATO’nun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük tehditlerle karşı karşıya olduğunu savunan Mattis, bu tehditleri “Rusya, terörist gruplar ve Güney Çin Denizi’nde yaptıklarıyla Çin” olarak sıraladı. CNN’e konuşan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Paul Ryan da, “Rusya’nın tehditkar bir adam tarafından yönetilen küresel bir tehdit olduğunu” kaydederek, Vladimir Putin’i, ABD’nin menfaatlerine engel olmakla suçladı. Ryan ayrıca “Yabancı bir devletin başka bir ülkenin seçimlerine burnunu sokması yanlış” diye konuştu.

Öte yandan Mayıs ayında görev süresi dolacak olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “sorunların çözülmesi için Rusya ile konuşulmasını dillendirmenin” yeterli olmadığını söyledi.

Mattis kimdir?

“Deli Köpek” (Mad Dog) lakabıyla bilinen General Mattis, hem şahin tutumuyla, hem de çok konuşulan sözleriyle tanınıyor. Orgeneral Mattis’in Deniz Piyadeleri kariyerinde edindiği bir diğer lakap ise ‘Savaşçı keşiş.’ Çünkü hayatı boyunca ne evlenmiş ne de çocuk sahibi olmuş. Mattis, 2013 yılında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndaki (CENTCOM) görevini tamamladıktan sonra emekli olmuştu.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR