Putin ve Trump, terörle mücadeledeki koordinasyonu görüştü

Post date:

Author:

Category:

Array

Kremlin'den yapılan açıklamada, "2 Mayıs'ta Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Tump arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. İki ülkenin uluslararası arenadaki işbirliğine ilişkin bir dizi güncel konu ele alındı. Suriye krizi bağlamında uluslararası teröre karşı mücadelede Rusya ve ABD'nin eylemlerinin koordinasyonunun geleceğine vurgu yapıldı" dendi.

'AMAÇ, GERÇEK ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN KOŞULLAR YARATMAK'

Suriye'deki ateşkesin sağlamlaştırılması, istikrar ve kontrolün güçlendirilmesi için iki ülke dışişleri bakanları arasındaki diyalogu etkinleştirme kararının alındığı belirtilen açıklamada, "Amaç, Suriye'de gerçek çözüm sürecinin başlatılması için koşullar yaratmak. Rusya ve ABD dışişleri bakanlarının, bu yönde elde edilen başarılardan derhal iki ülke liderlerine bilgi vereceği kastedilmekte" ifadelerine yer verildi.

G20 ZİRVESİ KAPSAMINDA İKİLİ GÖRÜŞME

Rusya ve ABD liderleri ayrıca Hamburg'da yapılacak G20 Zirvesi kapsamındaki ikili görüşmenin organizasyonuna da değindi.

Açıklamada, "Vladimir Putin ve Donald Trump, telefon görüşmelerinin sürdürülmesinden yana olduklarını dile getirdi ve 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg'da düzenlenecek G20 Zirvesi kapsamında kişisel görüşmenin organizasyonu destekledi" dendi.

PUTİN'DEN, KORE YARIMADASI'NDA GERGİNLİĞİ DÜŞÜRME ÇAĞRISI

Görüşmede ayrıca Kore Yarımadası'ndaki durum değerlendirildi.

Kremlin, "Kore Yarımadası'ndaki tehlikeli durum ayrıntıyla değerlendirildi. Vladimir Putin, itidal ve gerilimin düzeyini düşürme çağrısında bulundu. Sorunun komple çözümüyle ilgili diplomatik çabalara yönelik ortak çalışmayı başlatma kararı alındı" dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR