Qebasîn yine el değiştirdi

Post date:

Author:

Category:

Array

Türkiye ve ona bağlı silahlı grupların ele geçirdiği Bab’ın kuzeyindeki Qebasîn beldesi yeniden DAİŞ’in eline geçti. DAİŞ çeteleri önceki gece bir saldırı dalgasıyla kasabayı ele geçirdi. Çatışmalarda bir Türk askeri yaşamını yitirdi. QSD’liler ise bölgede konumlarını koruyor

DAİŞ çeteleri, birkaç gün önce çatışmadan Türkiye ve ona bağlı gruplara teslim ettiği Bab’ın kuzeyindeki Qebasîn beldesini yeniden geri aldı. Önceki gece saldırıya geçen DAİŞ çeteleri, Türkiye ve ona bağlı çeteci gruplara büyük darbeler vurarak Qebasîn’i ve birçok çevre köyün denetimini sağladı. Yaşanan çatışmalarda bir Türk askerinin öldüğü, 2 askerin de yaralandığı bildirildi.

TSK ‘kaza’ dedi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) yapılan açıklamada, Bab’ın batısındaki El Azrak Köyü’nde bomba yüklü araçla yapılan saldırıda iki askerin yaralandığı, Numan bölgesinde bir askerin öldüğü belirtildi. Ancak açıklamada askerin “kaza sonucu” öldüğü iddia edildi. TSK’nin açıklamasında saldırılarda, kendilerine bağlı gruplardan 9 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Qebasîn yeniden DAİŞ’te

TSK’nin açıklamasında Qebasîn’den çıkarıldıkları yönünde herhangi bir ibarenin yer almaması ise dikkat çekti. Ancak bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre; DAİŞ çeteleri Qebasîn’de tamamıyla denetimi sağladı. Ayrıca bölgedeki silahlı grupların hareketliliğini ve çatışma durumunu gösteren güncel harita da Qebasîn’in DAİŞ’in eline geçtiğini gösteriyor.

ABD uyarmıştı

Türkiye’nin Bab’a doğru ilerleyişi, Rusya ve Suriye rejimi tarafından hava sahasının kapatılması ve ABD’den gelen “Türkiye’nin hareketliliği koalisyondan bağımsız” açıklaması sonrası durmuştu. Rusya ile yapılan anlaşmaya göre Türkiye’nin uçakları, sınırdan 20 kilometre derinliğe kadar uçuş yapabildiği belirtiliyor. Bab merkezi ise Türkiye sınırına 35 kilometre mesafede bulunuyor. TSK’nin açıklamasında savaş uçaklarının Bab’ın kuzeyindeki bazı noktaları vurduğu iddia edildi.

QSD’liler konumlarını koruyor

Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) bağlı Bab Askeri Meclisi savaşçıları ise Arima Kasabası’nı aldıktan sonra Cebel Berazi (Kürt Dağı) bölgesini de alarak Qebasîn sınırına kadar ilerlemiş durumda. Bab Askeri Meclisi, Qebasîn’e 2 kilometre kadar yaklaştı. Bab’ın batısında da QSD’ye bağlı Devrimci Güçler konumlarını koruyor. Devrimci Güçler, Bab’a 17 kilometre mesafede bulunuyor. Bölgede son günlerde “sürpriz” gelişmeler yaşanıyor.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR