‘QSD, DAİŞ ile anlaştı diyenler Rakka’daki çatışmalara baksın’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rakka kent merkezine ilerleyen YPG’nin komutanlarından Lokman Xelil, Rusya’nın QSD ile DAİŞ’in anlaştığı ve çıkış için koridor açıldığı iddialarını kentin girişinde yaşanan çatışmaları örnek göstererek yalanladı ve ekledi: “Bunun tek bir amacı var, o da Rakka operasyonuna gölge düşürmektir.”

Rakka’nın özgürleştirilmesi için Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başlattığı Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun son aşaması olan “Büyük Savaş”ta, doğu cephesinde El Meşleb, batı cephesinde ise El Cezra mahallelerinde ilerleyiş sürüyor. El Meşleb mahallesinin özgürleştirilmesine ramak kalırken, El Cezra mahallesinde QSD güçleri ile DAİŞ arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar kapsamında bu güne kadar çok sayıda DAİŞ’li öldürüldü. Operasyon 4’üncü gününde devam ederken YPG komutanlarından Lokman Xelil, Rusya’nın DAİŞ’e koridor açıldığına dair iddialarına yanıt verdi.

TARİHİ ADIMLAR

Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nda farklı bir aşamaya geçtiklerini söyleyen Xelil, önceki aşamaları başarılı bir şekilde tamamladıklarını, “Büyük Savaş” olarak adlandırdıkları son aşama kapsamında güçlerinin Rakka kent merkezine girdiklerini, ilerleyişlerinin de devam ettiğini aktardı. Rakka için siyasi, askeri ve toplumsal hazırlık yaptıklarını dile getiren Xelil, güçlerinin bazı yerlerde 2 kilometre bazı yerlerde ise bir kilometre ilerlediğini kaydetti. Operasyonun başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Xelil, tarihi adımlar attıklarını söyledi.

HALKLAR RAKKA SAVAŞINDA

Yürüttükleri mücadelenin Rakka kent merkezinin özgürlüğü için olduğunu belirten Xelil, Rakka’nın anahtarını kimsenin elinden almadıklarını, güçlerinin işgal altında olan bir kente büyük bedeller ödeyerek girdiğine vurgu yaptı. Bunu halkları için yaptıklarını ifade eden Xelil, Rakka’ya Arap, Kürt, Türkmen, Çerkez ve Süryaniler’in birleşerek girdiklerini, kendi güç ve imkânları dâhilinde kenti özgürleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

‘RUSYA GÖLGE DÜŞÜRÜYOR’

Rusya’nın, QSD ile DAİŞ’in anlaştığı ve bu kapsamda kentin güneyinde DAİŞ’e çıkış için koridor açıldığı iddialarına yanıt veren Xelil, şunları söyledi: “Bu iddiaların başını Rusya çekiyor. Rakka’yı özgürleştiren güçleri uluslararası anlamda itibarsızlaştırmak istiyorlar. Bu gün herkes biliyor. Kim DAİŞ’le işbirliği yapıyor, kim yapmıyor. QSD savaşçıları her anlamda DAİŞ ile mücadele ediyorlar. Bu durum bir iki günlük iş olsaydı, günler sürmeden Rakka’yı alırdık, biterdi. Fakat bu durum doğruluğu olmayan asılsız bir şeydir. Daha Rakka’ya adım atar atmaz şiddetli çatışmalar meydana geldi. Rakka kapısı şu anda böyle bir durum yaşıyor. Savaşçılarımız büyük bir maneviyat ile ilerliyorlar. Her aldığı sokak, cadde ve evleri bu zorlu süreçlerden sonra kurtarıyor. Bunun tek bir amacı var, o da Rakka operasyonuna gölge düşürmektir.”

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR