QSD: Kenti Rakka Sivil Meclisi’ne devredeceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

YPJ’nin yaptığı açıklamanın ardından QSD Komutanlığı da, Rakka’nın DAİŞ’ten tamamen kurtarıldığını duyurdu. QSD, kenti Rakka Sivil Meclisi’ne, kentin güvenliğini de Rakka İç Güvenlik Güçlerine devredeceğini açıkladı.
Kadın Savunma Birlikleri’nin (YPJ) dün El Neim Meydanı’nda yaptığı açıklamanın ardından bugün de QSD Komutanlığı, basın toplantısıyla Rakka’nın DAIŞ’ten tamamen kurtarıldığını duyurdu. Kent merkezindeki stadyumda yapılan açıklamaya Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Kurucu Meclisi Eş Başkanı Mansur Selûm, Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Yürütme Konseyi Eş Başkanı Foza Yusuf, Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı İlham Ehmed, Rakka Sivil Meclisi, Minbic Demokratik Sivil Meclisi, Kuzey Suriye’nin çeşitli kurum ve örgütlerinin temsilci ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı.
QSD Sözcüsü Miralay Telal Silo’nun yaptığı açıklamayı çok sayıda gazeteci takip etti.

QSD’nin açıklaması şöyle:

“QSD Genel Komutanlığı adına, bugün başı dik ve gururlu olarak Rakka’nın kalbinden, Büyük Savaş’ta terörist DAIŞ çetelerini başkentinde yenilgiye uğratan güçlerimizin Suriye’nin Rakka kentini özgürleştirme başarısını duyuruyoruz.

Bu tarihi zaferi tüm insanlığa, özellikle de onların teröründen dolayı Suriye’de çok acılar çeken şehitlerin ailelerine armağan ediyoruz.

655 GENCİN KANI BİRBİRİNE KARIŞTI

Kentin özgürleştirilmesinde başarılı rolleriyle yiğitçe savaşan kahraman şehitlerimizin ruhu önünde saygıyla eğiliyor ve minnetle anıyoruz. Aynı zamanda bu mücadelede yaralanan kahraman savaşçılarımızı da selamlıyor, kendilerine acil şifalar diliyoruz. Umarız en kısa zamanda savaş meydanlarındaki yerlerini tekrar alırlar.

Bu kutlu zaferin elde edilmesini sağlayan Rakka’yı Özgürleştirme Hamlesi’nin şehitleridir. Bu topraklarda Suriyeli Kürt, Arap, Türkmen, Süryani ve enternasyonalist savaşçılardan Amerikalı, Britanyalı 655 gencin kanı birbirine karışmıştır. Özgürleştirme sürecinde 450 bin Rakkalı sivil başarılı bir şekilde kentten çıkarılarak güvenli bölgelere aktarılmıştır.

YBŞ VE YJŞ’YE TEŞEKKÜR

QSD çatısı altında yer alan ve QSD’ye destek sunan tüm güçlere ve kesimlere, Şengal Kadın Brilikleri (YJŞ), Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) kahraman savaşçılarına, Asayiş ve Özsavunma Güçlerinin, Toplumsal Savunma Güçleri HPC’nin ve enternasyonalist taburların üyelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca, Uluslararası Koalisyon Güçlerine ve karadan destek sunan diğer askeri danışman gruplarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tüm güçleriyle var olan gerçekleri kamuoyuna duyurmak için insani görevlerini yerine getirerek çalışma yürüten tüm basın çalışanlarını da selamlıyoruz.

SİVİL MECLİS İLE KANAAT ÖNDERLERİNİN DESTEĞİNİ YÜKSEK DEĞERDE BULUYORUZ

Rakka Sivil Meclisi’nin, bölgenin kanaat önderlerinin ve şeyhlerinin güçlerimize sunduğu desteği çok yüksek değerde görüyoruz. Bu başarımız, vahşi teröristlere karşı elde ettiğimiz başarıdır. Rakka’nın özgürleştirilmesi, DAIŞ terörüne karşı efsanevi savaşın son aşaması oldu. Bu efsane, Kobanê Direnişi ile başladı. Bu direniş ruhu, savaşçıların Kobanê’nin direniş meydanlarında 134 gün süren mücadelede sergiledikleri direniş ruhudur. O direnişte, savaşçılar dünyanın en vahşi terör örgütünü yenilgiye uğratmayı başardı. Teröristlerin ikinci yenilgisi de Rakka’nın özgürleştirilmesiyle gerçekleşti ki o da 134 gün devam etti. Bununla, tüm insanlığı tehlikeye atan ve tehdit eden en büyük terörist örgüt ortadan kaldırılarak taçlandırılmıştır.

KENT YÖNETİMİNİ SİVİL MECLİS’E DEVREDECEĞİZ

QSD Komutanlığı olarak, Rakka’nın yönetimini Rakka Sivil Meclisi’ne devredeceğimizi belirtiyoruz. Kentteki sivillerin güvenliğini sağlaması içinde güvenliği Rakka İç Güvenlik Güçlerine teslim edeceğiz. Eyaleti tüm sınırlarıyla birlikte tüm tehditlere karşı koruyacağımızın sözünü veriyoruz. Rakka eyaleti halklarını kendi geleceklerini inşa etmeleri için merkezi olmayan demokratik Suriye temelinde koruyacağımızı belirtiyoruz. Böylece kent halkı kendi kendini yönetecektir.

Barışı seven tüm güçlere, devletlere ve uluslararası insan hakları örgütlerine kentin yeniden inşa çalışmalarında yer almaya, kentin talan kalıntılarından temizlenmesine yardımcı olmaya çağırıyoruz.

ÖNÜMÜZDEKİ GÖREV KENTE DÖNÜŞÜ SAĞLAMAK

Bu duyuru ile Rakka’nın tamamının özgürleştirildiğini duyuruyoruz. Şu an önümüzde başka bir görev var ve o da kente geri dönüşlerin sağlanması ve kentte huzur ve güvenliğin sağlanmasıdır. Bu da dayanışma ve yardımlaşma ile sağlanacak. Bu temelde; Rakkalı Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, vb. tüm yurttaşlara birlik içinde kentlerini yeniden inşa etme çalışmalarına aktif katılmaya ve bu zengin kentin geliştirilmesi ve kalkındırılması için herkesin içinde temsilini bulabileceği yönetimlerini kurmaya çağırıyoruz.

Şehitler Ölmez. Yaralılara acil şifalar dileriz. Ölüm ve yenilgi teröristlerindir, utanç ise onlara destek veren tüm kesimlerindir.”

Açıklamanın ardından savaşçılar ve halk kolkola girerek halaylar çekti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR