QSD’li komutan Felat: Rakka operasyonu çok yakında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rakka’yı kuzey, doğu ve batıdan kuşatan QSD’nin komutanlarından Rojda Felat, kısa bir süre sonra kent merkezine operasyon başlatacaklarını açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından Rakka’ya yönelik başlatılan Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nda önemli bir eşiğe gelindi. QSD’li savaşçılar, kuzey, doğu ve batıdan kentte ilerlerken, Rakka kent merkezi doğudan ve kuzeyden savaşçıların menziline girdi. Batıdan ise Mensûra kasabası ve Azadî Barajı’nı DAİŞ’ten kurtaran QSD komutanlarından Rojda Felat, Rakka kent merkezine yakın bir zamanda operasyon başlatacaklarını söyledi.

RAKKA’NIN BAĞLANTILARI KESİLECEK

Felat, Azadî Barajı’nın alınmasıyla Rakka’nın diğer Suriye kentleriyle olan son bağlantısının da kesildiğini dile getirdi. Kenti üç taraftan da kuşatamaya aldıktan sonra operasyonlarına başlayacaklarını aktaran Felat, Rakka operasyonunun önemine de dikkat çekti.

Rakka operasyonu ile aslında DAİŞ başta olmak üzere kadınlara karşı olan tüm kirli zihniyetlere bir darbe vurmak istediklerinin altını çizdi. Felat, bunun örneğini en son Tabqa’da gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

ÖNCE KUŞATMA SONRA KENT MERKEZİ

Başta Êzidî kadınlar olmak üzere diğer tüm kadınların intikamını almaya devam ettiklerini vurgulayan Felat, “Tabka’da kadınları onların esaretinden kurtardığımız gibi Rakka’da da onları kurtaracağız. Şimdi kentin kuşatmasını tamamlayarak, kısa bir süre sonra Rakka kent merkezine de gideceğiz” dedi.

‘ÊZIDÎ KADINLARIN HEPSİNİ KURTARACAĞIZ’

Felat, kurtardıkları yerleşim yerlerinde özellikle Arap kadınları başta olmak üzere birçok kesimden kadının QSD ve YPJ saflarına akın ettiğini aktardı. Bu konuda kadınlara her zaman yardım ettiklerini belirten Felat, kadınlara bir kez daha çağrı yaparak, “Gelsinler bizimle birlikte topraklarını kurtarsınlar. Bunun hem bizim için hem de onlar için büyük bir maneviyatı var. Buradan bir kez daha sözümüz yeniliyoruz; Rakka’ya gidip, Êzidî kadınlarımızın intikamını alacağız” ifadelerini kullandı.

‘KENT HAMLESİNE BAŞLAYACAĞIZ’

DAİŞ’in güçleri karşısında artık savaşamadığını belirten Felat, DAİŞ’in güçlerinin ilerleyişlerini durduramadığını dile getirdi. QSD’nin DAİŞ’e büyük darbeler vurduğunu kaydeden Felat, devam etti: “Rakka’ya yönelik operasyonlarımız tüm hızıyla devam ediyor. Çoğu ya teslim oluyor ya da esir alıyoruz. Biz her taraftan Rakka’yı kuşatacağız. Kentte her yönden gideceğiz. Onun için şu an doğu, kuzey ve batıdan ilerliyoruz. Daha sonra kısa bir süre içinde kent hamlesine başlayacağız.”

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR