‘Radikal İslam’ı yok edeceğiz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD’nin 45. Başkanı seçilen milyarder işveren Donald Trump, Washington’da yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan devir teslim töreniyle resmen göreve başlarken, yeni ittifaklar kuracaklarını ve ‘radikal İslamcı terörizmi’ yok edeceklerini söyledi.

Donald Trump, Kongre binası önünde düzenlenen yemin töreninde (Trump’tan önce Başkan Yardımcısı Mike Pence de yemin ederek göreve başladı. Trump yeminde “ABD’nin başkanlık makamını sadakatle yürüteceğime ve elimden gelenin en iyisini yaparak ABD Anayasası’nı muhafaza edeceğime, koruyacağıma ve savunacağıma yemin ederim” dedi.) yaptığı konuşmada, bugünden (20 Ocak) sonra ABD’yi yeni bir vizyonun yöneteceğini söyledi. Trump, tüm ABD vatandaşları olarak büyük bir ulusal tabanın parçası olduklarını belirterek “Ülkemizi yeniden yapılandıracağız ve dünyanın kaderine karar vereceğiz… Bugünden sonra Amerika öncelikli olacak. Amerika yeniden kazanmaya başlayacak. Biz yalnızca yönetim transferi yapmıyoruz. Yönetimi siz halka veriyoruz” diye konuştu. Trump, ABD’nin mevcut tüm ittifaklarını güçlendireceklerini ve yeni ittifaklar kuracaklarını belirtti. Ekonomiyi canlandıracağının mesajını veren Trump, “Bugünden itibaren yeni bir vizyonun bu toprakaları yönetecek” dedi.

‘Radikal İslam’ vurgusu

Trump, ekonomiyi geliştirme sözü de verdi. Trump ayrıca radikal İslam’ı yok etme sözü verirken, “Radikal İslamcı terörizmine karşı savaşacağız ve bu dünyanın yüzünden onları tamamen sileceğiz” diye konuştu. Konuşmasında selefi Barack Obama’ya da teşekkür eden Trump, Obama’nın geçiş sürecini mükemmel bir şekilde yönettiğini söyledi. Trump, konuşmasını, seçim kampanyasındaki sloganına atıfta bulunarak, “Amerika’yı yeniden büyük yapacağız” diye bitirdi. Törene görevi devreden Barack Obama’nın yanı sıra eski başkanlardan Jimmy Carter, George W Bush ve Bill Clinton ile seçimi kaybeden Hillary Clinton da katıldı. Bu arada Barack Obama döneminde, 2009’da Oval Ofis’ten kaldırılan İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill’in büstü geri getirildi.

Konuşmadan satır başları

İktidar: “Washington DC’deki iktidarı alıyoruz ve sizlere halka veriyoruz. Değişim başlıyor, çünkü bu an sizin anınız. Bu an size ait.”

Öncelik ABD: “Bugünden itibaren her şeyin başı ABD. Sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağım. Tüm hayallerimizi geri alacağız, ABD’yi yeniden zengin, güvenli ve muhteşem bir hale getireceğiz.”

Radikal İslam: “Sizi asla yarı yolda bırakmayacağım. İnsanları işsizlik maaşından çıkartıp tekrar işe yerleştireceğiz ve Amerikan iş gücünü merkeze koyacağız. 2 basit kuralı takip edeceğiz. Amerikalılar tarafından yapılacak her şey ve Amerikalılar işe alınacak. Tüm dünyadaki uluslarla dostane ilişkiler kuracağız. Radikal İslamcı terörizmine karşı savaşacağız ve bu dünyanın yüzünden onları tamamen sileceğiz.”

Dünyanın kaderi: “Suç örgütleri, çeteler birçok insanın hayatını mahfetti. Bütün bu hikaye burada nihayetlenmiş bulunuyor. Biz bir milletiz, tek milletiz. Her birimizin acısı bizim acımız. Onları hayalleri bizim hayallerimiz. Ülkemizi yeniden yapılandıracağız ve dünyanın kaderine karar vereceğiz.”

Dış harcamalar: “Askeri gücümüzü ve ordumuzu zayıflatacak hareketlere giriştik. Orta sınıfın refahı dünyadaki farklı yerdelere dağıtılmış. Şimdi ve bundan sonra sadece geleceğe bakacağız.”

Siyah ve beyazlar: “Bir ulus olarak uğraş vermeye devam ettiğimiz sürece ayakta kalırız. Artık boş konuşma zamanı geçti, harekete geçme zamanı. Biz siyah da olsak, kahverengi de olsak bu milleti seven kan hepimizde var. Milliyetçi kanımız ortak. Aynı zaferi düşleyen düşlerimiz var. Aynı bayrağın altında kalbimiz çarpıyor.”

5kadinlarKadınlar yürüdü

ABD ve dünyanın 673 noktasında yaklaşık 2 milyonu aşkın kadın, cumartesi günü eş zamanlı olarak cinsiyetçi, ötekileştiren söylem ve politikalara ve Trump’ın kadınlara yaklaşımına karşı alanlara çıktı. Washington DC’de ve ABD’deki tüm eyaletlerdeki birçok kentte ve 60 ülkede kadınlar, eşzamanlı eylem yaptı. Yürüyüşlerin organizasyonunda 200’den fazla örgüt yer aldı. Kadın Yürüyüşleri (Women’s March Global, WMG), Donald Trump’ın yanı sıra tüm dünyada artan popülist aşırı sağ retoriği de protesto etti. Yürüyüşler aynı zamanda, dünyaya kadın haklarını savunmak için bir çağrı. Yemin töreninin öncesinde de, Trump karşıtı gruplar Washington’da eylem yaptı, polisle çatıştı.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR