‘RAKKA ÇEMBERE ALINACAK’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

QSD komutanları ‘Fırat’ın Gazabı’ operasyonunun üçüncü aşamasıyla Rakka’yı çembere almayı hedeflediklerini kaydetti. Komutanlar, ‘DAİŞ’i Rakka’da nefessiz bırakmayı amaçladıklarını’ vurguladı

Rakka’yı tamamen kuşatmak için Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından başlatılan “Fırat’ın Gazabı” operasyonunun üçüncü aşamasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan QSD komutanları, bu aşamayla “DAİŞ’i Rakka’da nefessiz bırakmayı amaçladıklarını” söyledi.

QSD Komutanı Rojda Felat, daha önceki iki aşamanın başarıyla sonuçlandığını belirterek, yeni aşamada da bölge halklarından çok sayıda gencin saflarına katıldığını söyledi. Felat, “Bu aşamada büyük zaferler kazanacağımızdan eminiz. Hamlenin bu aşamasında DAİŞ çeteleri, Rakka’da çembere alınacak ve bütün çeteler, kent merkezi içinde kıstırılacaktır” diye konuştu.

Zaferle taçlandıracağız

QSD’nin resmi sözcüsü Telal Silo ise “Fırat’ın Gazabı” operasyonunun ikinci aşamasında Rakka’nın batısında 236 köyün özgürleştirildiği bilgisini vererek, “Üçüncü aşamada Rakka’nın kuzeyi ve kuzey doğusundan ilerleyeceğiz” dedi. Operasyonun üçüncü aşamasında Rakka ve çevresinden 4 bin Arap gencinin yer aldığını söyleyen Silo, “Kuzey Suriye’de resmi olarak DAİŞ çetelerine karşı savaşan ve her attığı adımı zaferle sonuçlandıran bir güç olduğumuz için, Suriye’nin geleceği için siyasi bir varlık geliştirmek en doğal hakkımızdır” ifadelerinde bulundu.

Çok fazla katılım oldu

“Fırat’ın Gazabı Hamlesi Eylem Odası” Sözcüsü Cihan Şêx Ehmed de şunları dile getirdi: “Birinci ve ikinci hamlede çok sayıda stratejik yeri aldık. Bu hamlelerde binlerce insanı DAİŞ’ten kurtardık. Bu köyleri özgürleştirdikten sonra mayınlardan temizledik. Halk özgürleşen alanlara, kendi evlerine döndü. Özgürleştirdiğimiz bu köylerde binlerce genç kadın ve erkek, QSD’nin saflarına katıldı. Biz onları eğittik, şimdi de onlar üçüncü hamleye katılacaklar.”

4_rakka_3

Halkın çağrısı var

QSD bünyesinde bulunan Minbic Askeri Meclisi’nin resmi sözcüsü Şervan Derwêş ise temel amaçlarının özgürleştirilen alanlardaki insanların kendi yönetimlerini kurmaları ve özsavunmalarını yapmaları olduğunu kaydederek, “DAİŞ’in zulmü altında olan halklar bizden büyük bir umutları var. DAİŞ’in zulmünden kurtulmak için bize çağrı yapıyorlar. Zaten bölgedeki halkların ve Arap aşiretlerin çağrısıyla bu güç oluştu” dedi.

‘Çembere alacağız’

“Fırat’ın Gazabı” operasyonu komutanlarından Hamlesi Ebdilqadir Hevdelli de, “Bu hamlenin amacı Rakka’yı çembere alıp yalnızlaştırmaktır. Teröre karşı güçler, bu hamlede bazı yardımlarda bulundular. Her ne kadar sayıları az da olsa bazı askeri araçlar verildi. Fakat bu yardımları önemsiyoruz. DAİŞ bütün dünya için tehdittir. Bu tehdidin ortadan kaldırılması için yardımların ve desteklerin artması lazım ve artacağına da inanıyorum” diye konuştu.

İki köy özgürleştirildi

“Fırat’ın Gazabı” operayonunun üçüncü aşamasında Xiniz Köyü’nden ilerleyen birinci kol 18, Mekmen Köyü’nden ilerleyen ikinci kol ise 16 kilometre ilerleme kaydetti. Xiniz’den ilerleyen savaşçılar, Dûxan mezrasını çetelerden temizledi ve Bir Sead Köyü’nü kuşatmaya aldı. Mekmen’den harekete geçen savaşçılar ise Rakka’nın kuzeydoğusunda bulunan Ebû Natalî ve Hadî köylerini özgürleştirdi. Savaşçıların ilerleyişi devam ediyor.

Özsavunma güçleri de operasyonda

“Fırat’ın Gazabı” operasyonunun üçüncü aşamasında özsavunma askerliğini yapan 500’ü aşkın asker de, operasyonda gönüllü olarak yerini aldı. Operasyonun Kuzey Suriye’nin statüsü ve güvenliği için önemli olduğunu belirten özsavunma askerleri, “Hamlenin her adımında yer alacak ve halkımızı DAİŞ çetelerinin zulmünden kurtaracağız”
dedi.

Warşîn Salih – Hîvda Hebûn / Rakka

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR