Rakka düşmek üzere: DAİŞ’in elinde 1 meydan, 1 stat ve 1 hastane kaldı…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ’in son demlerini yaşadığı Rakka’da sona El Neim Meydanı, Siyah Stadı ve Watanî Hastanesi kaldı. Hastane düşerse kent tümden düşmüş olacak

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’yı DAİŞ’ten kurtarmak için başlattığı “Büyük Savaş” adlı operasyonlar, 123’üncü gününe girdi. Bugüne kadar 19 mahalleyi DAİŞ’ten arındıran QSD’li savaşçılar, kent merkezinde DAİŞ’in etrafını sardı. Merkezde bulunan futbol sahası ve Watanî Hastanesi’ne operasyonlar gerçekleştiren savaşçıların iki yeri alması, DAİŞ için yolun sonu olacak.

Mezopotamya Ajansı’ndan Nazım Daştan’ın geçtiği habere göre; Nehda, Kurdan ve Mensûr mahallerine operasyonlar gerçekleştiren QSD’li güçler, kentin yüzde 85’inden fazlasını kontrol altına aldı. Kurtardıkları her yerde sivilleri de özgürleştirmeye devam eden savaşçılar, son operasyonlarda 10 sivili daha kurtardı. Kent merkezinde QSD güçlerine sığınmaya çalışırken DAİŞ’lilerin hedefi olan sivillerden 2 kadın yaralandı. Siviller ateş çemberinden kurtarılarak güvenli bölgelere getirildi. QSD’li savaşçılar, sivillerden dolayı operasyonları temkinli bir şekilde sürdürüyor.

El Neim Meydanı

Kent merkezinde DAİŞ’in elinde üç önemli stratejik nokta bulunuyor. Bunlar El Neim Meydanı, Siyah Stadı ve Watanî Hastanesi olarak görülüyor. El Neim Meydanı DAİŞ’in kente şov ve gösterilerini yaptığı adres olarak biliniyor. Hem toplu infazın hem de katliamların gerçekleştiği yeri her Rakkalı biliyor. Savaşçılar, meydana dört bir taraftan yürüyor.

Futbol Sahası

Öte taraftan savaşçılar, kent stadı ve çevresindeki operasyonlarına da ağırlık verdi. Kent merkezinin tam ortasında bulunan stada, batı cephesi güçleri tarafından operasyonlar düzenleniyor. DAİŞ’in stada kapattığı sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı ifade ediliyor. Aynı zamanda DAİŞ’lilerin de toplandığı en büyük merkezlerden biri haline gelen stat ve çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Watanî Hastanesi

Yine diğer bir önemli nokta ise Watanî Hastanesi. DAİŞ’lilerin hem cenazelerini hem de yaralılarını topladığı hastane, son duraklardan biri olarak görülüyor. Yüzlerce yaralı DAİŞ’linin bulunduğu hastanede, savaşan kişiler de var. Burada da sivillerin tutulduğu ifade ediliyor. DAİŞ, QSD savaşçılarının buraya yönelik operasyonlarını durdurmak için sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı kaydediliyor. QSD’li savaşçılar da kuşatmaya aldığı hastaneye yönelik operasyonları temkinli yürütüyor. Buranın düşmesi, kentin düşmesi anlamına geliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR