RAKKA MÜJDESİ YAKIN

Post date:

Author:

Category:

Array

‘Fırat’ın Gazabı’ operasyonuna ilişkin açıklama yapan Eylem Odası Komutanlığı, ‘Rakka’nın özgürlük müjdesi yakın’ dedi. Komutanlık, kentin özgürleştirilmesinden sonra sivil yönetime devredileceğini açıkladı. Tabka’da ise DAİŞ için çember daralıyor

Rakka’yı özgürleştirmek için başlatılan “Fırat’ın Gazabı” operasyonuna ilişkin açıklama yapan “Fırat’ın Gazabı” Hamlesi Eylem Odası Komutanlığı, “Rakka’nın özgürlük müjdesi yakın” dedi. Rakka’nın El-Menaxir köyünde yapılan basın açıklamasına Fırat’ın Gazabı Hamlesi Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, QSD komutanları ve Reqqa Sivil Meclisi üyeleri katıldı.

640 kilometrekare

Cîhan Şêx Ehmed tarafından yapılan açıklamada operasyonun üçüncü aşamasında 640 kilometrekarelik alanın DAİŞ’ten temizlendiği belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı: “Rakka’nın doğusundaki Bîr El-Hiba kanadından 540 kilometrekarelik alan özgürleştirildi. Ebû Xeşeb kanadından ilerleyen savaşçılarımız ise 100 kilometrekare genişlikteki alanı çetelerden temizledi. Böylece toplamda kurtarılan alan 640 kilometrekareye çıktı.”

Halka teşekkür

Bu bölgelerde onlarca kasaba, köy ve mezranın özgürleştirildiğini belirten Cîhan Şêx Ehmed, uzman ekiplerinin mayın ve patlayıcı temizliğinden sonra halkın evine dönmeye başladığını kaydetti. “Direnişleriyle efsane yazan ve DAİŞ çetelerini yenilgiye uğratan, saldırılarını kıran komutanlarımızın ve savaşçılarımızın direnişini selamlıyoruz” diyen Cîhan Şêx Ehmed, bölge halkına da kendilerine yardımcı oldukları ve gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti.

Rakka’nın doğusu tamam

Rakka’nın doğu kırsalının DAİŞ’ten arındırıldığını dile getiren Cîhan Şêx Ehmed, “Güçlerimiz; QSD çatısı altında yer alan YPG, YPJ, Dêrazor Askeri Meclisi, Nuxbe Güçleri ve DAİŞ’e karşı havadan destek veren uluslararası koalisyon desteği, ayrıca uzman grup ve danışmanların yer aldığı ekiplerle Rakka’nın doğu bölgesinin çoğunu çetelerden temizledi” diye konuştu.

Sivil Meclis yönetecek

“Kurtarılan bölgelerin yönetiminin Rakka Sivil Meclisi tarafından yürütüleceğini bir daha tekrar ediyoruz” diyen Cîhan Şêx Ehmed, “QSD güçlerimiz, aktif bir şekilde bölgenin savunmasını yapacak ve sivilleri terörist DAİŞ çetelerinden koruyacak. Rakka’nın çetelerden kurtarılmasının yakın olduğunun müjdesini veriyoruz” dedi.

Ağır darbe

Bölgenin özgürleştirilmesi sırasında 14 savaşçılarının yaşamını yitirdiğini açıklayan Cîhan Şêx Ehmed, “Çatışmalarda 272 çete öldürüldü, 67 çete cenazesiyle birlikte çok sayıda silah ve cephane de savaşçıların eline geçti. Savaşçılarımız, ilaç ve silah imal edilen bir imalathane tespit etti” dedi.

Tabka’da çember daralıyor

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Tabka kasabasını kuşatmak için 21 Mart günü havadan indirme ile başlattığı operasyon son sürat devam ediyor. DAİŞ çetelerine ağır darbeler vurarak ilerleyen savaşçılar, Tabka Askeri Havaalanı’nın büyük bölümünü kontrol altına aldı.

Tabka Barajı’nın güneybatısına havadan yapılan indirmenin ardından Halep-Rakka yolunu kontrol eden savaşçıların bir kolu Tabka kasabasına yönelirken, diğer kol ise kasabanın güneyindeki askeri havaalanına yönelmişti.

Diğer yandan Tabka baraj kapakları ile elektrik üretim merkezinde kontrolü sağlamak için barajın kuzeyinden de bir cephe açılmıştı. Bölgede ilerleyen savaşçılar ile çeteler arasında yaşanan çatışmalarda onlarca çeteci öldürüldü.

Ayrıca dün gün içerisinde Tabka’nın doğusundaki Acel Xerbî ve Acel Şerqî köyleri özgürleştirildi.

DAİŞ emiri öldürüldü

Tabka Barajı civarında yaşanan çatışmalarda DAİŞ’in bölge sorumlularından olan Alman vatandaşı Ebu Ömer El Almani ve beraberindeki 3 çetecinin öldürüldüğü bildirildi. Hawar Haber Ajansı muhabirleri, savaşçıların DAİŞ’e darbe üstüne darbe vurarak ilerlemeye devam ettiğini aktardı.

RAKKA / ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR