Rakka Sivil Meclisi’nden dünyaya destek çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rakka ve çevresinde sayıları 100 binleri bulan sivilin güvenli alanlara göç ettiğini belirten Rakka Sivil Meclisi üyesi Rukiye Elo, kimsenin yardım eli uzatmadığını belirterek, uluslararası kuruluşlara sessizliklerini bozma çağrısında bulundu.

Fırat’ın Gazabı Hamlesi ile Rakka’nın kurtarılmasına dönük gerçekleştirilen operasyonlar devam ederken, Rakka’dan güvenli bölgelere göç de devam ediyor. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) bulunduğu alana göç eden Rakkalıların, barınma başta olmak üzere her türlü ihtiyaçları ise Rakka Sivil Meclisi tarafından karşılanıyor. Her gün güvenli bölgelere göçlerin olduğunu belirten Rakka Sivil Meclisi üyelerinde Rukiye Elo, gelenlerin sayılarının 100 binleri bulduğunu aktararak, gelenler ile sadece Rakka Sivil Meclisi’nin ilgilendiğini söyledi.

RAKKA’DAN GÜVENLİ ALANLARA GÖÇ

Geçtiğimiz günlerde Rakka Sivil Meclisi’nin kuruluşunu ilan ettiklerini hatırlatan Elo, meclisin özellikle sivillere yönelik çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. Meclisin önce komitelerini oluşturduğunu ve bu komitelerin uzun süredir görev başında olduğunu aktaran Elo, Rakka ve çevresinden gelen sivillere yönelik çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Rakkalı sivillerin zor günler geçirdiğinin altını çizen Elo, yaşanan çatışmalardan dolayı özellikle Eyn İsa tarafından kendilerine doğru bir akışın olduğunu aktardı. Rakkalıların Tel Semen, Şibil El Ekber ve Cib El Şair bölgelerinde yoğunlaştığını ifade eden Elo, göç edenlerin her gün sayılarının arttığına dikkat çekti.

GELENLERE RAKKA SİVİL MECLİSİ BAKIYOR

Gelen sivillerin bütün ihtiyaçları ile kendilerinin ilgilendiklerini dile getiren Elo, “İlkin sağlık merkezleri kurarak, taramadan geçiriyoruz. Su ve yiyecek ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Saatler yürüyen yurttaşlarımız açlık ve susuzluktan kırılıyorlar. Bu zorunlu ihtiyaçları karşılamak için elimizden gelen tüm imkânları devreye koyuyoruz. Bu insanlar DAİŞ’ten çok acı çekti” dedi.

SAYILARI 100 BİNİ BULDU

Gelenler arasında DAİŞ’ten işkence görmüş kişilerin ağırlıkta olduğunu da ekleyen Elo, meclis çalışanların bu tür kişilere hassas yaklaştığını söyledi. Gelenlerin onlarca kilometre yol yürüyerek, bulundukları alanlara geldiğini kaydeden Elo, “Sayıları 100 binleri buldu. Birçoğu Eyn İsa’da oluşturduğumuz Şehit Aziz Kampı’na götürüldü. Hava çok tozlu olduğu için kilometrelerce yol alan 23 kişi bize yetişemeden yolda yaşamını yitirdi. Elimizdeki imkanlar dahilinde onları yerleştiriyoruz. Fakat her gün artan sayıya cevap olamıyoruz” ifadelerini kullandı.

ROJAVA DIŞINDA KİMSE YARDIM ETMEDİ

Kuzey Suriye halkının imdadına Rojava kantonlarının yetiştiğine değinen Elo, yapılan çağrılar kapsamında Efrîn, Cizîre ve Kobanê’den kendilerine yardımlar yapıldığını belirtti. Gelen yardımları sivillere dağıttıklarını ifade eden Elo, fakat bunun da yeterli olmadığının altını çizerek, oluşturdukları kamplarda kalmak istemeyenleri gitmek istedikleri yerlere güvenli bir şekilde ulaştırdıklarını da aktardı. Dışarıya gidenlerin çoğunun ise Minbiç, Ezaz ve Efrîn taraflarına gittiğini kaydetti.

GELENLERE PSİKOLOJİK DESTEK DE VERİLİYOR

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 500 ailenin Rakka merkezden kendilerine doğru aralıksız günlerce yürüdüğünü anlatan Elo, meclis olarak yetişmeselerdi ailelerin açlık ve susuzluktan öleceklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “İnsani yardımlarımıza devam ediyoruz. Bunun yanında onlara psikolojik destek olmak için meclis çalışanları olarak onlarla bire bir iletişimler kuruyoruz. Kadınların bize ulaştıklarında yaptıkları ilk şey kara elbiseleri yakmak. Toprağı öpüyorlardı.”

ULUSLARARASI KURULUŞLAR SESSİZ!

Bugüne kadar hiçbir uluslararası kuruluşun kendilerine yardım etmediğine işaret eden Elo, buradan ulusal ve uluslararası bütün kuruluşlara seslendiklerini ifade ederek, sessizliklerini bozmalarını talep etti. Elo, bazı yardım kuruluşlarının bu durumu yerinde incelemesine rağmen herhangi bir sorumluluk altına girmeyerek, sessiz kaldığını aktardı.

DIŞARIDA YAŞAYARAK HALKIN TEMSİLCİLİĞİ YAPILAMAZ

Rakka Sivil Meclisi olarak bir seferberlik içerisinde olduklarını vurgulayan Elo, bu ruh ile çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek, şöyle dedi: “Onların tüm ihtiyaçlarını karşılayana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Öyle bazıları dışarıdan Rakka adına konuşmasın. Rakka Meclisi olduklarını söylüyorlar; ama alakası yok. Rakka Sivil Meclisi olarak halkımızın yanındayız. Ve her türlü sorunları ile ilgileniyoruz. Öyle dışardaki ülkelerde kalarak, halkın temsilciliği yapılamaz.”

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR