Rakka’da 37’nci gün: Kobanê’de yaşananları unutma

Post date:

Author:

Category:

Array

DAİŞ’in başkentine yönelik başlatılan “Büyük Savaş” 37’nci gününde kentin doğu, batı ve güneyinde yoğun çatışmalarla devam ediyor. Kobanê’ye yönelik saldırıda DAİŞ’in yağmaladığı malların pazarlarında satıldığı Rakka’da bir duvara Arapça yazılmış “Kobanê’de yaşananları unutma” yazısı dikkat çekiyor.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Rakka’yı başlattığı “Büyük Savaş” ile DAİŞ’ten kurtarıyor. 37’nci gününe giren operasyonlar doğu, batı ve güney cephelerinde devam ederken, savaşçılar kentin önemli bir bölümünü kontrol altına aldı. Doğu cephesinde Eski Rakka’yı neredeyse kontrol altına alan savaşçılar, batı cephesinde Deriyê ve Hattîn mahallelerinde ilerleyerek güney cephesinden kent kuşatmasını tamamlayarak DAİŞ’in ikmal hatlarını kesti.

DOĞU CEPHESİ

Doğu cephesinde kentin eski surları ve Harun Reşid Kalesi etrafından operasyonlar gerçekleştiren savaşçılar, surun yüzde 80’ini kontrol altına aldı. Kaleyi de iki kol halinde kuşatarak, düşürmeyi planlıyor. Bu bölge Rakka’nın tarihi bölgelerinin mevcut olduğu yer olarak biliniyor. Tarihi bölgenin önemli girişlerinden biri de Bağdat Kapısı olarak biliniyor. Kentin en büyük buğday ambarına da yaklaşan savaşçılar, mevzilendikleri yüksek binalardan ambarı gözlüyor.

BATI CEPHESİ

Batı cephesine Nehda, El Berid ve Hattin mahallerinin bağlandığı yer olarak bilinen ve “Şeytan üçgeni” olarak adlandırılan yerde, DAİŞ önemli oranda kırıldı. Hattîn ve El Berîd mahallelerinde önemli oranda denetimi sağlayan savaşçılar, DAİŞ’in askeri alan olarak kullandığı bölgeyi tamamen temizlemek üzere. DAİŞ’in yaptığı tüm saldırıları boşa çıkaran savaşçıların, bu bölgede bulunan ve kentin en büyük futbol sahasına girmesine de yaklaşık bir kilometre kaldı.

GÜNEY CEPHESİ

Güney cephesinde ise, Rakka ve Dêra Zor arasındaki bağlantıyı kesen savaşçılar, kent kuşatmasını tamamlayarak ikmal hatlarını kesti. Özellikle kentin güneydoğu bölgesinde bulunan İcêl ve Kesrit El Mihemed köyleri günler süren şiddetli çatışmalardan sonra DAİŞ’ten alındı. Rêtlayê kasabası da DAİŞ’in elinden çıktı.

KOBANÊ VE RAKKA

Operasyonlar sürerken, kurtarılan yerleşim yerleri ile birlikte yüzlerce Rakkalı da kurtarılıyor. Tarihi gelişmelere tanıklık eden Rakka sokakları, 5 yıllık kan kusan bir dönemden sonra yavaş yavaş nefes alıyor. Rakka’da binlerce Arap, Kürt ve Türkmen gencinin yanı sıra Kobanê’de DAİŞ’in saldırılarına karşı savaşmış savaşçılar da yer alıyor. Rakka sokaklarında her geçen gün Kobanê sesleri daha çok duyuluyor.

KOBANÊ’DE YAŞANANLARI UNUTMA

Kurtarılan Rakkalılar arasında Kobanê savaşına dikkat çekenler olurken, o dönemlerde Kobanê’yi yağmalayan DAİŞ’in el koyduğu malları getirerek kentin ortasında bulunan pazarlarda sattığını anlatıyor. Rakka sokaklarında duvarlara yazılan en çarpıcı yazı ise “Kobanê’de yaşananları unutma” yazısı oluyor. Arapça yazılan yazı Sebehîye mahallesinde gelip geçen bütün savaşçıların ilgisini çekiyor.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR