Rakka’da ateş altındaki 50 sivili canları pahasına kurtardılar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rakka’da DAİŞ’e darbe üstüne darbe vuran QSD’nin 2 savaşçısı, DAİŞ’in ateşe verdiği binada mahsur kalan 50 sivili canları pahasına kurtardı.

Rakka’nın özgürleştirilmesine dönük Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başlattığı “Büyük Savaş” 40’ıncı gününde sürüyor. Temkinli yürütülen operasyonlar kentin doğu, güney ve batı cephelerinde devam ediyor. Doğu cephesinde bulunan Eski Rakka Mahallesi’ni ev ev DAİŞ’ten arındıran QSD’li savaşçılar, sivilleri de güvenli bölgelere naklediyor.

CANLARI PAHASINA SİVİLLERİ KURTARDILAR

Eski Rakka Mahallesi’nin büyük bölümü DAİŞ’ten temizlenirken, QSD’li savaşçılar DAİŞ’in bir binaya kapattığı onlarca Rakkalıyı kurtardı. Çatışmaların yoğun olduğu bölgede, DAİŞ siviller kaçmasın diye binayı ateşe verirken, 2 QSD savaşçısı çatışa çatışa sivillerin kaldığı binaya girdi. Sivilleri kurtaran 2 QSD savaşçısı yaralanırken, yaralarına rağmen onlarca kadın ve çocuktan oluşan sivilleri güvenli alanlara ulaştırdı.

ALNINDAN ÖPÜLDÜ

Savaşçılara ilk müdahale olay yerinden gerçekleşirken, yaralanan savaşçılardan Botan Himo, 10 gün önce yine çatışmalar sırasında yaralanmış. Bugün ise sivilleri kurtarırken, sağ omuzundan aldığı mermi ile yaralanırken, Himo’ya ilk müdahaleyi silah arkadaşları yaptı. Himo’nun tedavisine kurtardığı siviller de yardım ederken, Himo’nun kurtardığı bazı siviller gözyaşları dökerken, bazıları ise Himo’yu alnından öperek, moral verdi.

DAİŞ 50 KİŞİNİN KALDIĞI BİNAYI ATEŞE VERDİ

Himo ve arkadaşının kurtardığı sivillerden olan Mihemed Ehmed (47), gözyaşları içinde yaşanan olayı anlattı. “Nasıl kurtarıldınız?” sorusuna yanıt veren Ehmed, mahsur kaldıkları binada savaşçıların kendilerini ateşin içinden aldığını kaydetti. Savaşçıların kendilerini kurtarmak için bedenlerini ölüme yatırdığını aktaran Ehmed, iki savaşçının kendilerini tek tek binadan çıkardığını ifade ederek, “Yaklaşık 50 kişiydik. Bizi buraya çeteler kilitledi. QSD’nin yanına gitmemize izin vermiyorlardı. Gelenleri de ‘Kâfirlerin yanına gidiyorsunuz’ diye öldürüyorlar. Çatışmalar yoğunlaşınca QSD onları geriletti. Kaldığımız binayı da ateşe verdiler. İşte bu iki savaşçı gelerek, bizi kurtardılar” ifadelerini kullandı.

DAİŞ’in esaretinden kurtarılan Şeyma Nur adlı kadın ise, kaç gündür geceleri korkudan uyuyamadıklarını söyledi. Mahsur kaldıkları evin DAİŞ’liler tarafından benzin dökülerek ateşe verildiğini dile getiren Nur, kendisi ve çocuklarını kurtaran iki QSD savaşçısı olduğunu dile getirerek, onlara bir şey olmaması için dua etti.

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR