Rakka’da son durum

0
210

R Rakka’nın güneyini ve güneyden geçen Fırat Nehri’nin tamamında kontrol sağlayan QSD’nin komutanlarından Medeni Hasekê, kentin yüzde 60’ından fazlasının kontrollerine geçtiğini, en kısa sürede Rakka’nın tamamını özgürleştireceklerini söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’da “Büyük Savaş” adıyla DAİŞ’e karşı başlattığı operasyon 73’üncü gününde devam ediyor. Savaşçıların kentin doğu cephesinde bulunan Mansûra ve Reşid mahallelerine ilerleyişi sürüyor. Mehdi ve El-Refqa mahalleleri ile kurtarılan mahalle sayısını 14’e çıkaran savaşçılar, adım adım Rakka’yı özgürleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde doğu ve batı cephelerinden harekete geçen operasyon kolları kentin güney cephesinde birleşmiş ve büyük bir alan DAİŞ’ten kurtarılmıştı. Güney cephesinde bulunan Nezlit Şahedê ve Hişam Ebdulmelik mahallerinin kurtarılmasıyla DAİŞ’in kaçış yollarının tamamı kapatılmış ve güney cephesinin tamamı QSD kontrolüne geçmişti.

FIRAT NEHRİ KONTROLÜ QSD’DE

Güney cephesinin tamamını kontörlüne alan QSD, Fırat Nehri’nin tamamında da hâkimiyet sağladı. Nehir üzerinden geçen ve kentin güney girişleri olarak kullanılan El Cedid ve Kişrin köprüleri de QSD kontrolünde. Güney cephesinde mevzilerini sağlamlaştıran QSD’li savaşçılar, başka bölgelere operasyon yapmaya hazırlanıyor.

ÜRDÜNLÜ PİLOTUN ESİR DÜŞTÜĞÜ YER DE ÖZGÜR

Güney cephesinde kurtarılan Nezlit Şahedê mahallesi, koalisyon güçleri adına Aralık 2014’ten görev icra ederken uçağı düşen Ürdünlü pilot Muaz Kasasbe’nin esir düştüğü mahalle. Kasasbe, DAİŞ tarafından yakılarak öldürülmüştü.

GÜNEY CEPHESİ TAMAM!

Güney cephesi operasyon komutanlarından Medeni Hasekê, günler süren ve kıran kırana yaşanan çatışmalar sonucu kentin güneyde buluştuklarını, güney cephesinin tamamen DAİŞ’ten temizlendiğini aktardı. Hasekê, “Bu alan tamamen güçlerimizin denetimine geçti. Güney cephesi tamamdır. Buradan geçen Fırat Nehri de kontrolümüzdedir” dedi.

KENTİN YÜZDE 60’INDAN FAZLASI BİZDE

DAİŞ’in bütün kaçış yollarını kapattıklarını dile getiren Hasekê, kentin yüzde 60’ından fazlasının kontrollerine geçtiğini ifade etti. Büyük bir moral ve motivasyon ile operasyonlarına devam ettiklerini kaydeden Hasekê, güneybatı ve güneydoğu bölgelerinde bulunan birçok yeri DAİŞ’ten aldıklarını, en kısa sürede Rakka’nın tamamını da özgürleştireceklerini söyledi.

SİVİLLER GÜVENLİ ALANLARA GÖTÜRÜLÜYOR

Hasekê, özgürleştirdikleri alanda yüzlerce sivili de DAİŞ’in esaretinden kurtardıklarını ifade ederek, güney cephesinde DAİŞ’in hedefi olan ve yaralanan onlarca sivili hastanelere yetiştirdiklerini aktardı. Hasekê, kurtardıkları Rakkalıları açtıkları koridorlar üzerinden güvenli bölgelere tahliye ettiklerini belirtti.

3 CEPHEDE OPERASYONLAR DEVAM EDİYOR

Kentteki operasyonların ağırlıklı olarak kuzey, doğu ve batı cephelerinde yürütüldüğünü sözlrine ekleyen Hasekê, güçleri ile DAİŞ’liler arasında kentin doğu cephesinde bulunan Mansûra ve Reşid mahallelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bilgisini vererek, bu mahallelerin de yarısını kontrol altına aldıklarını belirtti.

Nazım Daştan – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here