Rakka’daki Êzidîler özerkliği selamladı

0
156

Rakka’da savaşan Êzidî kadın savaşçılar, Şengal’de ilan edilen Demokratik Özerkliği selamlayarak, Êzidî halkının 73’üncü fermana cevap verdiğini aktardı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’yı özgürleştirme savaşı 78’inci gününde devam ederken, doğu cephesinde bulunan Mansûra ve Reşid mahallelerinde çatışmalar yaşanıyor. QSD güçleri DAİŞ’lilerin saldırılarına sert karşılıklar vererek ilerlerken, her iki mahalle önemli oranda savaşçıların kontrolüne girdi. Savaşçılar batı, kuzey ve güney cephelerindeki ilerleyişlerine de devam ederken, DAİŞ’e karşı savaşan güçlerden olan Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) Şengal’in özerkliğini selamladı.

‘ÊZİDÎLER KENDİNİ YÖNETMEYE ÇALIŞIYOR’

YJŞ’nin Rakka’da operasyonlar yürüten komutanı Dersim Ezdixan, 78 gündür devam eden operasyonlarda aktif rol aldıklarını, DAİŞ’e karşı YPG/YPJ güçleri ile omuz omuza savaştıklarını belirtirken, Şengal’de ilan edilen özerkliği selamladıklarını kaydetti. Rakka ve başka yerlerde elde ettikleri kazanımlar sonucunda Şengal’in özerkliğine kavuştuğunu ifade eden Ezdixan, “Êzidî halkı bu gün kendisine dönük yaşatılan katliam, sürgün ve saldırılara karşı ayakta duruyor. Önce askeri alanda örgütlenen Êzidî halkı, şimdi ise toplumsal anlamda adımlar atıyor. Kendini yönetmeye çalışıyor” dedi.

KADINLAR ÖNCÜLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞİYOR

Fermanda büyük acıyı yaşayan kişilerin bu gün ilan edilen özerklik yönetiminde yerini aldığını dile getiren Ezdixan, şoyle devam etti: “Biz bu büyük adımı ve özerkliğin ilanını 73’üncü fermana verilen bir cevap olarak görüyoruz. En büyük ilerleme Şengal’de kadınların öncülüğünde gerçekleşiyor. Êzidî kadınlar, fermana karşı ayaklandı. Saldırılara cevap veriyor. Kendini ve halkını koruyor.”

RAKKA’DAN ŞENGAL’E KUTLU OLSUN

Êzidî halkının askeri alanın yanı sıra yaşamın diğer alanlarında da örgütlenmeye giderek, kendini geliştirdiğini vurgulayan Ezidxan, halkın bir daha fermanlar yaşanmasın diye böyle bir yapı kurduğunu ifade etti. Rakka’da savaşan Êzidî kadınların, halklarının verdiği bu kararı selamladıklarını ifade eden Ezdixan, “Şengal’in özerkliği bütün halklarımıza kutlu olsun” dedi.

Nazım Daştan – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here