Rakkalılar: Özgürlüğü dört gözle bekliyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

QSD’nin Rakka’nın özgürleştirilmesine dönük operasyonları devam ederken, güvenli alanlara akın eden halk, QSD güçlerine teşekkür ediyor. Güvenli alana ulaşan Zehra Abdullah, Rakka’nın özgürleşeceği günü dört gözle beklediklerini dile getirdi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAİŞ’e karşı yürüttüğü “Fırat’ın Gazabı” operasyonunun 4’üncü aşaması Rakka’nın kuzeyinde sürüyor. QSD savaşçıları stratejik birçok köyü kurtarırken, siviller güvenli alanlara aktarılıyor. Kentin batısında açılan koridora akın eden onbinlerce sivile ilk yardım QSD savaşçıları tarafından sağlanıyor. Günlerce yolda aç ve susuz olduklarını dile getiren Rakkalılar, “Eğer QSD olmasaydı birçoğumuz bu yollarda ölebilirdik” dedi.

SİVİLLERİN İHTİYAÇLARI GİDERİLİYOR

Kamyon, traktör ve yük arabalarına yükleyebildikleri kadar eşyaları ile güvenli alanlara yönelen Rakkalılardan bazıları günlerce yol yürüdüğünü dile getirdi. Çöl ikliminden kaynaklı yer yer toz bulutuna yakalanan siviller, yolculuğu tamamlayanlar savaşçılara teşekkür ediyor. Aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu kafileler, güvenli alanlarına ulaşınca sağlık taramasından geçirilip su ve yiyecek başta olmak üzere yaşamsal ihtiyaçları karşılanıyor. Kimlik kontörlünden de geçirilen siviller arasında bu güne kadar onlarca DAİŞ’linin karıştığı tespit ediliyor.

RAKKA’NIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BEKLİYORLAR

Güvenli alanlara ulaşan 55 yaşındaki Zehra Abdullah, QSD savaşçılarını görünce gözyaşlarını döktü. Abdullah, yolculuğu tamamlayabilmek için çok çaba sarf ettiklerini, bin bir zorlukla karşılaştıklarını, kendileri ile birlikte getirdikleri yiyecek ve suyun bitmesi üzerine bir haftadır susuz yol aldıklarını söyledi. Çocuk, yaşlı ve kadınların hastalandığını belirten Abdullah, zulmü kendilerine reva gören anlayışın yavaş yavaş yok olduğunu, Rakka’nın özgürleşeceği günü dört gözle beklediklerini vurguladı.

‘BİZE KUCAK AÇTILAR’

Toz fırtınası nedeniyle üstü başı toz içinde olan ve zorlukla konuşabilen 40 yaşındaki Feride Salih de, 5 çocuk annesi olduğunu, yolda çocuklarını kaybedeceği korkusuyla yürüdüğünü dile getirdi. İki haftadır yolda olduklarını aktaran Salih, DAİŞ’in geçiş güzergâhlarına gelip kendilerine zorluk çıkarmaya çalıştığını vurguladı. QSD dışında kimsenin yardım etmediğini ifade eden Salih, “Onlarında kısıtlı imkânları var. Güçleri dahilinde bizlere yardımcı oluyorlar. Allah onlarla olsun. Allah onları utandırmasın. Evimizmiş gibi bize kucak açıyorlar. Günlerce bu gün için yol yürüdük” diye konuştu.

BİZE YARDIM EDEN QSD OLDU

Rakka’nın Mesken bölgesinden geldiğini belirten 60 yaşındaki Talha Mihemed ise, bu yaşına rağmen yollara vurup geldiğini, kendisi gibi yüzlerce kişinin olduğunu, hatta onlar arasında hasta olanların da olduğunu anlattı. DAİŞ’in kendilerini göçe zorladığını da belirten Mihemed, şunları söyledi: “Kadın, çocuk ve yaşlılar geliyor. Daha önce gelen akrabalarımız da vardı. Yine QSD onlara sahip çıkmış. Kaç gündür yol alıyoruz. Bize yardım eden kimse olmadı. Eğer QSD zamanında yetişmeseydi birçoğumuz bu yollarda ölebilirdik.”

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR