‘Rakka’yı halklara armağan edeceğiz’

Post date:

Author:

Category:

Rakka operasyonuna QSD çatısı altında katılan YPJ komutanlarından Fidan Kobanê, kadınların omuz omuza Rakka’yı özgürleştireceğini belirterek, “Rakka’yı halklarımıza armağan edeceğiz” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’da DAİŞ karşı başlattığı “Büyük Savaş” 29’uncu gününde. Doğu, batı ve güney cephelerinden Rakka’yı DAİŞ’ten arındıran QSD’li savaşçılar ile DAİŞ arasındaki çatışmalar, Rewda ve Nehda mahallerinde şiddetlendi. DAİŞ’in etrafındaki çember her geçen gün iyice daralırken, DAİŞ’i Rakka’da kıskaca aldıklarını belirten operasyonun YPJ’li komutanlarından Fidan Kobanê, kadın savaşçıların Rakka’da tarih yazdığını söyledi.

KADINLAR RAKKA İÇİN HAZIRLANDI

7 ayı aşkındır Rakka etrafına yönelik operasyonlar gerçekleştirdiklerini aktaran Kobanê, ilk önce üç koldan kent etrafını temizlediklerini söyledi. Kentin doğu, batı ve kuzeyini DAİŞ’ten arındırıp kente ulaştıklarını belirten Kobanê, operasyonlarını başarılı bir şekilde tamamladıklarını, büyük bedeller vererek Rakka kent merkezine ulaştıklarını, güçlerinin kentin kurtarılmasına dönük operasyonlarına aralıksız bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

‘HALKIMIZIN BEKLENTİLERİNİ BOŞA ÇIKARMADIK’

Suriye’de bulunan birçok gücün QSD çatısı altında operasyonlarda yerini aldığını belirten Kobanê, “Biz de YPJ adıyla bu hamleye katıldık. Kadın güçleri olarak büyük bir hazırlığımız oldu. Büyük bir moral ve ısrarla bu işe başladık. YPJ tarihi bir adım gerçekleştiriyor. Tüm dünya YPJ’nin Rakka’ya gitmesini bekliyordu. Halkımızın ve insanların beklentilerini boşa çıkarmadık. Rakka kent merkezini de halklarımıza armağan edeceğiz” dedi.

‘RAKKALILAR KORKMASIN’

Kentte devam eden savaşın bütün halkların savaşı olduğunu kaydeden Kobanê, şöyle devam etti: “Bu günler insanlık günleridir. Hepimiz insanlığı DAİŞ faşistlerinden kurtarmak için savaşıyoruz. Rakkalılar artık korkamasınlar. Gelsin bizimle omuz omuza kentlerine yürüsünler. QSD çatısında kentlerini özgürleştirmek için mücadele etmelidirler.”

‘DAİŞ’İ KALBİNDEN VURACAĞIZ’

Suriye ve Ortadoğu’daki kadınlar için nihai hedefe yürüdüklerine işaret eden Kobanê, kadınların bu savaşa hem fikirsel hem fiziksel hem ruhsal olarak hazırlandıklarını ifade etti. YPJ’nin sonuna kadar üzerine düşeni yerine getireceğini dile getiren Kobanê, DAİŞ’in korkulu rüyası olup halklarının imdadına yetişeceklerini vurguladı. Kadınlar olarak omuz omuza Rakka’yı özgürleştireceklerini kaydeden Kobanê, şunları söyledi: “DAİŞ vahşetini ve kadın üzerinden topluma yaşattığı tahribatı bitirmek için son darbeyi vuruyoruz. Kadınların onurunu ayaklar altına almaya çalışan bu kirli zihniyeti kalbinden vuracağız. Herkesin bu özgürlük kokan günlerde sorumluluğunu almasını istiyoruz.”

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR