Referandum öncesi sahipleri belirlenen TOKİ konutları teslim edilmiyor

Post date:

Author:

Category:

Silopi’deki yasak sonrası evleri yıkılan ailelere teslim edilmek için 16 Nisan referandum seçimleri öncesinde kura ile sahipleri belirlenen TOKİ konutlarının birçoğu sahiplerine teslim edilmedi. Bazı evlere yerleşen aileler ise konutlarda su ve elektrik olmadığı için zor günler geçiriyor.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde geçtiğimiz yıl ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra evleri yerle bir edilen ailelere verilmek için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan evlerin büyük bir kısmının anahtar teslimi yapılmıyor. 16 Nisan referandum seçimi öncesine denk getirilen kura çekimleri ile sahipleri belirlenen konutların teslim edilmemesine, evler karşılığında verilmesi gereken borçlar gösteriliyor.

KONUTLARDA ELEKTRİK VE SU YOK

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan’ın geçtiğimiz yılın Aralık ayında yaptığı, “Silopi’deki yapılan konutların teslimine, yılbaşından sonra başlanacak” sözlerine rağmen konutlarına geç yerleşen aileler ise birçok sıkıntı ile karşı karşıya kaldı. Çevre düzenlemesinin halen bitirilmediği konutlara elektrik ve su verilmiyor. Başta temizlik olmak üzere günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yurttaşlar, kiraladıkları tankerler ile su taşıyor, su sorunlarını bir nebze olsun gidermeye çalışıyor. Konutların bahçesinde dikilen çok sayıda ağaç ise su verilemediği için kurumaya yüz tuttu.
Yurttaşların sorunlarının giderilmesi noktasındaki girişimleri ise halen sonuçlanmış değil.

‘BORÇLARINI ÖDEYİP KONUTLARA YERLEŞENLERE TAPULARI VERİLMEDİ’

Yaklaşık 2 aydır konutlara yerleşen ve isminin açıklanmasını istemeyen S.G., TOKİ konutlarına borçlandırılarak girdiğini belirterek, maddi ve manevi olarak mağdur edildiklerini söyledi. Daha önce 3-4 dairesi bulunanların TOKİ’lerde bir dairesi bulunduğunu kaydeden S.G, “Evlerin karşılığında birer daire verildi. Üstüne bir de borçlandırıldık. Bize verilen konutların metrekaresi için 836 TL istendi” dedi. Borçlarını ödeyenlere sadece anahtar teslimatı yapıldığını hatırlatan S.G., konutlara yerleşenlere ise halen ne bir resmi evrak ne de tapu verilmediğini aktardı.

‘KENDİ PARAMIZLA SU TAŞIYORUZ’

Konutlardaki elektrik ve su sorununa değinen S.G., “Bu yaz sıcağında elektrik ve suyumuz yok. Geçen gün komşumuz sıcaktan kalp krizi geçirdi. Hastaneye zor yetiştirdik. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ağaçların hepsi kurudu. Kendi aramızda para toplayıp tanker kiralıyoruz” dedi.

‘MUHATAPLAR SORUNDAN HABERDAR FAKAT TOPU BİRBİRİNE ATIYOR’

Sorunların çözümü için muhatap bulamadıklarını ifade eden S.G., “Silopi Kaymakamı ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne kadar gittik. Yaşadığımız sorunlardan haberdarlar. Herkes topu birbirine atıyor. 15 gün önce bir ekip gelip sadece ‘Bir eksiğiniz var mı yok mu?’ diye sorup geri gitti. Bu insanlar artık bir muhatap arıyor” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR