‘Rejim inşası adım adım ilerliyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) yerine, “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” getirildi. Öğrencilerin adreslerine en yakın okula kayıt yapmasını öngören yeni sistemde, öğrencilerden sadece “nitelikli okullara” kayıt yaptırmak isteyenler sınava tabi tutulurken, sınava girmek istemeyen ve dolayısıyla, “nitelikli okullara” gidemeyen öğrenciler ise, evlerinin yakınındaki 5 okulu tercih edebilecek.

Sisteme tepki gösteren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Öğrencilerden yüzde 10’luk bir dilimin proje okullar üzerinden belirleneceği söyleniyor. Ama bu proje okullara baktığımızda da, sadece 159 tane proje okul olarak belirlenmiş. Bu 159 proje okulun içerisinde sadece 23 tane fen ve sosyal bilimler liseleri yer alıyor. Diğerleri imam hatip liseleri” dedi.

İmza kampanyası

Sistemin özelleştirilme ve imam hatipleştirmeyi hızlandırdığını belirten Aydoğan, “Okulların ‘nitelikli’ ve ‘niteliksiz” şeklinde ayrılmasının ciddi bir ayrıştırmaya sebep olacağını vurguladı. Aydoğan, eğitimdeki değişikliklere karşı ülkenin her yerinde imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Aydoğan, “Türkiye’nin akademik başarı düzeyinin her geçen yıl alt sınırlara indiğini görüyoruz. Ciddi anlamda geleceğimiz yok ediliyor. Eğitim sistemi üzerinden yeni bir rejimi inşası adım adım ilerliyor. Bu hepimiz için çok karanlık bir tablo anlamına geliyor” dedi.

Diren Yurtsever/MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR