Rektör öğretmen eşini enstitü sekreteri olarak atadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olan eşi Derya Bağ’ı Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne Enstitü Sekreteri olarak atadı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olan eşi Derya Bağ’ı Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne Enstitü Sekreteri olarak atadı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan, ardından 19 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asaleten rektörlük ataması yapılan Prof. Dr. Hüseyin Bağ, eleştirilere eşinin “Göreve yetkin olduğu” yönünde cevap verdi.

Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) yürütülen soruşturmalar kapsamında gözaltına alınıp, KHK ile meslekten ihraç edilen eski Rektör Prof.Dr. Hüseyin Bağcı’nın yerine vekaleten atanmıştı. Rektörlük için aday olan Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 19 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne asaleten atandı.

MEB’E BİLDİRDİ

Rektör Bağ, eşinin ataması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) 4 Mayıs’ta gönderdiği yazıda, “Bakanlığınıza bağlı Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen kadrosunda görev yapmakta olan Derya Bağ’ın üniversitemiz İslami İlimler Enstitüsü’ne tahsisli Enstitü Sekreteri kadrosuna naklen ataması yapılmıştır. Adı geçene tebliğ edilerek görevden ayrılış tarihinin bildirilmesini, maaş nakil ilmühaberi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi (4/1-c kapsamındaki sigortalı için) ile şahsi dosyasının gönderilmesini ve Sosyal Güvenlik Kurumu HİTAP sisteminden ayrılış işleminin yapılmasını arz ederim” ifadelerine yer verildi. Derya Bağ’ın iki gün önce çalıştığı İmam Hatip Ortaokulu ile ilişiğini keserek Pamukkale Üniversitesi’ndeki görevine başladığı öğrenildi.

ATAMAYI ‘YETKİN BİRİSİ OLDUĞU” SÖZLERİ İLE SAVUNDU

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, yaptığı atamayı eleştirileceğini bildiğini ancak Derya Bağ’ın eşi olduğu için değil, atandığı görev için “yetkin birisi olduğu için” atadığını söyleyerek savundu. Prof.Dr. Hüseyin Bağ, “Atamayı eşim olduğu için yapmadım. İlahiyatla ilgili konularda yetkin olduğu için yaptım. Eşim iki yıllık ilahiyat ön lisans mezunudur. Ayrıca 4 yıllık lisanstan da son sınıfta iki dersi kaldı. İlahiyattan da mezun olacak. Kesinlikle eşime sıfırdan bir iş sağlama olayı değildir. İslam İlimleri Enstitüsü, Cevat Akşit Hoca’nın girişimleri ve Cumhurbaşkanımızın oluruyla kuruldu. Şu anda kuruluş çalışmaları sürüyor. Enstitü, Yatağan Mahallesi’nde kurulacak. Bu enstitü bizim göz bebeğimiz. Bizim için bu kadar önemli olan bir kuruma yetkin birisini aradığım için bu atamayı yaptım. Tepkiler geleceğini biliyordum ama bunları göğüsleyerek bu atamayı yapmalıyım dedim ve atamayı gerçekleştirdim” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR