Rıza Sarraf’ın avukatı Trump’ı savunacak

Post date:

Author:

Category:

Array

ABD’de İran’a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama suçlamaları ile yargılanan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın avukat ekibine katılması ile gözlerin çevrildiği New York kentinin eski Belediye Başkanı Rudolph Giuliani şimdi de ABD Başkanı Donald Trump’ı savunacak. Trump’ın seçim kampanyası döneminde de danışmanlığını yapan Giuliani, başı Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve seçim kampanyasından isimlerin Rus yetkililerle görüştüğü suçlamalarıyla dertte olan ABD Başkanı’nın savunma ekibine katıldı. İddiaları soruşturmak için eski FBI Direktörü Robert Mueller özel yetkili savcı olarak atanmıştı.

‘Konuyu kapatalım’

ABD basınına yansıyan haberlere göre, FBI görevlilerinin şahsi avukatı Michael Cohen’in ofisinde arama yapmasının ardından Trump harekete geçti. New York Times’ın haberine göre, Trump’ın avukatlarından Jay Sekulow, Trump açısından ortaya çıkabilecek hukuki sıkıntıları çözmek için, Giuliani ile Florida kökenli Jane Serene Raskin ve Martin R. Raskin’den oluşan “yeni hukuk ekibinin” oluşturulduğunu açıkladı.

Sekulow yaptığı açıklamada, Trump’ın Giuliani hakkında “Rudy müthiştir. Benim çok uzun yıllardır dostumdur ve ülkenin iyiliği için bu konuyu kısa zamanda çözmek ister” dediğini de aktardı. Giuliani, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, Trump’ın ekibine katılmasını “Çünkü umuyorum ki ülkenin iyiliği için bu konuyu müzakere ederek kapatabiliriz. Hem Başkan hem de Mueller için büyük saygım var” ifadesini kullandı. Giuliani, 1994-2001 arasında, 11 Eylül terör saldırıları sırasında New York Belediye Başkanlığı yapmış, öncesinde de New York Güney Bölge Federal Savcılığı görevinde bulunmuştu. Giuliani’nin geçen yıl şubat ayında Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Sarraf davasında bir anlaşmaya varma konusunu görüştüğü basına yansımıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR