Roboski… 300 hafta oldu: Tek bir fail cezalandırılmadı

0
194

Adalet arayışlarının 300’üncü haftasında kaybettikleri 34 kişiyi gözyaşlarıyla anan Roboskili aileler, faillerin bulunup cezalandırılmasını yineledi. Aileler adına konuşan Veli Encu, Roboski Katliamı faillerinin birçoğunun darbecilikten cezaevinde olduğunu fakat katliamdan dolayı yargılanmadığını söyleyerek, ‘AKP hükümeti böyle yaparak katliamın üzerini örtüyor’ dedi

Şırnax’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçakları ile yapılan bombardımanda yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişinin aileleri, adalet arayışlarının 300’üncü haftasında da yakınlarını andı. Mezarlığa “Roboski için adalet için failler yargılansın” yazılı pankart ile yürüyen aileler, kaybettiklerinin fotoğraflarını taşıdı. Mezarlıklara karanfil bırakan kadınlar, gözyaşlarını tutamadı.

‘Cezasızlık bu kadar devlet politikası olursa’…

Daha sonra aileler adına açıklamada bulunan Veli Encu, faillerin hukuk önüne çıkarılması için haftalardır haykırdıklarını ve adalet arayışları sırasında karşılaştıkları zorluklara değindi. “Defalarca mahkeme ve meclis kapısına ‘adalet’ umudu ve talebi ile gittik” diyen Encu, “300 haftadır hükümet, meclis, insan hakları komisyonu, sivil ve askeri yargı ile Anayasa Mahkemesi’ni dolaşan dava, hepsinin utanç verici birliğinin arasında karanlığa gömüldü. Kamuoyu bu kadar umursamaz, adalet bu kadar failden yana, cezasızlık bu kadar devlet politikası olunca, geçen yıl bu zamanlar Vedat ve Yılmaz Encu de aynı yolda askerler tarafından bombalanarak öldürüldüler. Roboskî’nin 34’ü 36 oldu” diye konuştu.

‘Yargılamamak katliamın üstünü örtmektir’

Faillerin ortaya çıkarılmasından hükümetin sorumlu olduğunu hatırlatan Encu, katliamda parmağı olan birçok askerin 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe kalkışmasında dolayı tutuklu bulunduğunu kaydetti. Darbecilikten yargılanan komutanların katliamdan dolayı yargılanmadığını ifade eden Encu, “Katliamı Fethullahçılar yaptı deyip onları katliam sebebiyle yargılamamak, katliamın üstünü örtmektir ve bu zulümdür” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here