Roboskîlilerin duruşması görüldü

0
71

Roboskî Katliamı için 2015 yılında yapılan anma etkinliğinde açılan pankartlar gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası” suçlamasıyla aile bireylerinden 16 kişi hakkında açılan davanın talimat duruşması görüldü. Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, katliamda yakınlarını kaybedenlerden Tufan Saydam, Semire Encü, Sevcan Encu, Berivan Encu, Cihan Encu, Muhsin Yakut, Hanım Encu, Aysel Encu, Heybet Encu ve Selcan Encu katıldı.  
Duruşmayı Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Şırnak milletvekillerinden olan ve katliamda kardeşi ile yakınlarını kaybeden Ferhat Encu de izledi.

‘ÖLÜLERDEN İNTİKÂM!’

Avukatlar, dosyayla birlikte bir halkın ölülerinden intikâm alınmaya çalışıldığını belirtti. Şırnak’taki ‘yasak’ döneminde yaralı bir halde panzer arkasında sürüklendikten sonra katledilen Hacı Lokman Birlik’i hatırlatan avukatlar, “Bir cenazeyi panzerin arkasında sürüklemek suç değilken müvekkillerin devlet tarafından katledilen akrabalarının anmalarına katılması bir suç olarak karşımıza çıkarılmaktadır” dedi.
Mahkeme, duruşmaya katılmayan Cahide Encü ve Ayaz Encü hakkında zorla getirme müzekkeresi düzenlenmesine karar verdi.
16 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 13 Ocak tarihinde Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here