Rojava enternasyonalist dava

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yazar Seth Harp’ın Rojava’da enternasyonalist savaşçılarla görüşerek yazdığı izlenim, Rolling Stone dergisinde yayınlandı. Alman, İtalyan, Amerikan, İngiliz, Basklı, Finli, Tibetli savaşçılar, ‘Rojava enternasyonalist devrim’ diyor

Rojava’da DAİŞ’e karşı YPG/YPJ saflarında mücadele eden enternasyonalist savaşçılarla görüşen Amerikalı yazar Seth Harp’ın izlenimleri, daha çok genç okuyucu kitlesine hitap eden Amerikan Rolling Stone dergisinde yayınlandı. ANF’nin aktardığına göre “Anarşistler İslam Devleti’ne Karşı” başlığıyla yayınlanan izlenimlerde, Rojava’ya doğru artan enternasyonalist destek irdelendi.

Öcalan okunuyor

ABD, Almanya, Danimarka gibi birçok ülkeden YPG saflarına katılan savaşçıların tümünün kapitalist zihniyete ve onun dayattığı yaşam kültürüne karşı durdukları izlenimini aktaran yazar Seth Harp, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve Murray Bookchin’in tezlerinin savaşçıların en fazla üzerinde durduğu konular olduğunu kaydetti. Savaşçıların kapitalizmin yaşadığı krizden kadının cinsel anlamda sömürülmesine kadar birçok konuda tartıştıkları bilgisini veren Harp, Rojava’nın da sol enternasyonalistler için önemli bir davaya dönüştüğünü yazdı.

Enternasyonal devrim

YPG’nin ideolojisine bağlı kalarak saflarında herhangi bir rütbeye izin vermediğini yazan Seth Harp, “YPG liderlerini direkt olarak seçiyor ve generalleri dahi kendi elbiselerini kendileri yıkıyor, yemek pişiriyor. YPG’nin tümüyle kadınlardan oluşan YPJ adlı kadın tugayı var ve önemli pozisyonlara YPG/YPJ’lilerce ortaklaşa komuta ediliyor” dedi. YPG bünyesinde kurulan enternasyonalist taburlarda Alman, İtalyan, Amerikan, İngiliz, Basklı, Finli ve hatta Tibetli savaşçılarla görüşen Rolling Stone yazarı Seth Harp, İtalyan savaşçı Karim Franceschi’nin görüşlerini de paylaştı. İspanya iç savaşı sırasında Franco diktatörlüğüne karşı 60 bin enternasyonalist savaşçının savaştığını hatırlatan Franceschi, daha fazla enternasyonalistin kendilerine katılması gerektiğini söylüyor.

5_jordon_mats

Kapitalizmden kopuş

Zerdeşt adını alan Alman savaşçının Bavyeralı bir doktorun oğlu olduğunu aktaran Seth Harp, birçok enternasyonalist savaşçının orta sınıftan ve iyi eğitimli olduğuna dikkati çekti. Bir başka Alman savaşçı Agit’in ailesinin kendisinden beklediği “kapitalist yaşamdan” nefret ettiğini söylediğine vurgu yapan Harp, Agit’in “Özellikle dünyadaki insanların çoğunluğunun yoksul olduğunu ve bizim refahımızın sadece onlar yoksul kalacakları için mümkün olabildiğini görünce” şeklindeki sözlerini satırlarına taşıdı.

Hilafete hayır!

Seth Harp’ın görüştüğü ABD’li savaşçı Brace Belden ise, Rojava’da DAİŞ’e karşı yürütülen mücadelenin “yeni bir İspanya iç savaşı” olduğunu söylüyor. Belden, şöyle diyor: “Halk Cephesi’nin anarşistleri ve komünistlerinin yerinde şimdi aynı anti-kapitalist ideolojileriyle Suriyeli Kürtler var. Ve faşist dictator Franco’nun yerinde ise DAİŞ var. İspanya Cumhuriyeti’nin sloganı ‘No Pasarán! (Geçit yok)’ idi. Rojava’nın slogan ise, ‘Devlete hayır/hilafete hayır.”

Modern dünya hasta

Danimarkalı Tommy Morck adlı enternasyonalist savaşçı da, gerçekte modern dünyanın “hasta” olduğunu anladığı güne kadar sorunlar yaşadığını ve böylece Rojava Devrimi’ne katıldığını belirtiyor.

İnsanlığın ideali

Rojava kentlerindeki zorlu ekonomik koşullara rağmen “ne bir evsiz, ne de bir dilenci” gördüğünü kaydeden Harp, izlenimlerinin sonunda İtalyan savaşçı Franceschi’den aldığı maili paylaştı: “Eğer bize katılmak istiyorlarsa, buradaki ideallerinin sadece öldürmek veya yok etmek olmadığını bilmeleri gerekir. Anarşist, sosyalist, solcu veya başka bir şey olabilirler. Ama bu devrimin kendi devrimleri olduğunu hissetmeliler. Çünkü bunlar, insanların uğruna öldüğü ideallerdir.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR